Прејди на содржината

Кордиљера Бланка

Координати: 9°10′S 77°35′W / 9.167° ЈГШ; 77.583° ЗГД / -9.167; -77.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кордиљера Бланка
Cordillera Blanca
Range
Алпамајо (5,947 м)
Земја Перу
Регион Анкаш
Дел од Анди
Највисока точка Уаскаран
 - височина 6.768 м
 - координати 9°07′17″S 77°36′32″W / 9.12139° ЈГШ; 77.60889° ЗГД / -9.12139; -77.60889

Кордиљера Бланка (шпански: Cordillera Blanca, „бел венец“) е планински венец во Перу во регионот Анкаш. Овој венец е дел од планините Анди и истиот вклучува околу 33 главни големи врва со над 5.500 метри. Венецот е широк околу 21 километар, а долг околу 180 километри.

Таулираху (5,830 м)

Венецот вклучува околу 16 врвови со над 6.000 метри надморска височина.[1]

врв височина
Уаскаран Сур 6,768 м (22,200 ст)
Уаскаран Норте 6,655 м (21,830 ст)
Уандој 6,395 м (20,980 ст)
Невадо Уанцан 6,395 м (20,980 ст)
Чопикалки 6,354 м (20,850 ст)
Копа 6,188 м (20,300 ст)
Уалкан 6,122 м (20,090 ст)
Чакрараху 6,112 м (20,050 ст)
Артесонраху 5,999 м (19,680 ст)
Алпамајо 5,947 м (19,510 ст)
Таулираху 5,830 м (19,130 ст)
Невадо Писко 5,752 м (18,870 ст)
  1. Biggar, John; и др. „Andes Peak Lists“. Andes.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

9°10′S 77°35′W / 9.167° ЈГШ; 77.583° ЗГД / -9.167; -77.583