Туси ле Нобл

Координати: 48°44′52″N 2°06′54″E / 48.74778° СГШ; 02.115° ИГД / 48.74778; 02.115
Од Википедија — слободната енциклопедија
Туси ле Нобл
Toussus-le-Noble
Месната заедница на Туси ле Нобл
Месната заедница на Туси ле Нобл
Туси ле Нобл is located in Франција
Туси ле Нобл
Туси ле Нобл
Местоположба во регионот Ил-де-Франс
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Île-de-France" does not exist|270px|Туси ле Нобл во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Île-de-France" does not exist]]
Туси ле Нобл
Координати: 48°44′52″N 2°06′54″E / 48.74778° СГШ; 02.115° ИГД / 48.74778; 02.115
ЗемјаФранција
РегионИл де Франс
ДепартманИвлин
ОкругВерсај
КантонВерсај-Југ
Општ. заедницаГран Парк
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Жил Панше
Површина14,02 км2 (155 ми2)
Население (2006)2854
 • Густина2,1/км2 (5,5/ми2)
INSEE/Пошт. бр.78620 / 78117
Надм. висина130 м
(прос. 153 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Туси ле Нобл (француски: Toussus-le-Noble) — општина во департманот Ивлин (регион Ил де Франс) во северниот дел на средна Франција.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1969 г. општините Шатофор и Туси ле Нобл се одвоени од департманот Есона и приклучени кон дерпатманот Ивлин.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]