Прејди на содржината

Турски гробишта (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Турски гробишта
Податоци
МестоБитола, Македонија
ЗемјаМакедонија

Старите и Новите Турски гробишта се гробишта на турската етничка заедница во Битола. Се наоѓаат на рид, на самиот влез на Битола наспроти светонеделските гробишта и црквата Св. Недела како и до еврејските гробишта во населбата Ушици. Не се знае од кога постојат, но најверојатно се создадени во текот на Османлиското Царство. Во 2010, во близина на турските гробишта, избувна голем пожар, а се претпоставува дека е намерно подметнат за чистење на жолтата оштетена трева, односно сеното.