Прејди на содржината

Турланд

Координати: 51°43′N 12°13′E / 51.717° СГШ; 12.217° ИГД / 51.717; 12.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Турланд
Градски дел во Рагун-Јесниц
Црквата во Турланд
Црквата во Турланд
Црквата во Турланд
Грб на Турланд
Турланд во рамките на Германија
Турланд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Рагун-Јесниц
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 84 м
Население 434  (31 декември 2006)
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06779
Повик. бр. 034906
Местоположба на градски дел Турланд во рамките на Рагун-Јесниц
Карта
Карта
Координати 51°43′N 12°13′E / 51.717° СГШ; 12.217° ИГД / 51.717; 12.217

Турланд (германски: Thurland) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Рагун-Јесниц.