Тупаница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тупаница

Тупаницарака со стиснати прсти кон дланката.[1] Палецот може да се наоѓа под или над другите прсти и овие се два начина за образување тупаница.

Најпозната е по нејзината употреба во боксот, а се користи и во други видови неформални улични тепачки.

Подигната тупаница во воздухот означува бунт, отпор и единство.[2] Тупаницата може да се користи и како неформален поздрав меѓу луѓето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „тупаница“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „A brief history of the "clenched fist" image“. www.docspopuli.org. Архивирано од изворникот на 06. 12. 2020. Посетено на 22. 11. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)