Тропско овошје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тропското овошје успева во тропските предели каде што има доволно топлина и влага. најзначајни видови тропско овошје се бананата и ананасот. најмногу тропско овошје се одгледува во Бразил, Индија, Панама, Костарика, Индонезија и на островите во Атлантскиот и Тихиот Океан.