Травис Динер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Травис Динер

Тревис Ресторан ( англиски: Travis Lyle Diener ; ИПА: Висконсин, 1 март 1982 година ) е американско - италијански кошаркар . Тој играл како плејмејкер и во моментов игра за Ваноли Кремона .

Биографија[уреди | уреди извор]

Играл кошарка на Универзитетот Маркет во Милвоки за тимот „Маркет голден иглс“ во периодот од 2001 до 2005 година, каде негови соиграчи биле Двејн Вејд и Стив Новак.

Во јуни 2007 година тој се преселил во Индијана Пејсерс, каде што останал до март 2010 година. Тој имал најдобри статистики и минути во НБА лигата во првата сезона играјќи за Индијана (сезона 2007/08), кога бил почетник во третото коло на натпреварите. Од март 2010 година тој играл за Портланд Трејлблејзерс до крајот на сезоната.

Во август 2010 година, тој се префрлил во италијанскиот клуб Динамо Сасари каде минал четири сезони. Во 2014 г. со Сасари го освоил Купот на Италија, прва титула во историјата на клубот, како најкорисен играч во натпреварувањето.

Во 2013 година добил италијанско државјанство, заработувајќи право да се натпреварува за репрезентацијата на оваа земја на Европското првенство во Словенија.[1][2]

Во јуни 2014 година најавил дека ја прекинува својата професионална кошаркарска кариера и ја презел функцијата директор за спорт на Универзитетот Маркет.

Успеси[уреди | уреди извор]

  • Динамо Сасари :
    • Куп на Италија (1): 2014 година
  • Кремона Ваноли :
    • Куп на Италија (1): 2019 година.

Поединечно[уреди | уреди извор]

  • Највреден играч на Купот на Италија (1): 2014 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]