Тој е сето тоа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тој е сeто тоа е американска тинејџерска романтична комедија од 2021 година, во режија на Марк Вотерс, според сценарио на Р. Ли Флеминг Џуниор . Драмата на Шо од 1914 година Пигмалион и филмот на Џорџ Кукор од 1964 година Мојата убава дама. Во него играат актерите Адисон Реј, Танер Бјукенан, Медисон Петтис и Пејтон Мејер, како и Рејчел Ли Кук и Метју Лилард, кој глумеше во Таа е сето тоа, појавувајќи се во различни улоги.

Филмот ја имал својата светска премиера во НојХаус во Холивуд, Калифорнија на 25 август 2021 година,[1] пред да дебитира на Нетфликс на 27 август 2021 година.

Заплет[уреди | уреди извор]

Паџет Соер е инфлуенсер на ТикТок во нејзината последна година од средното училиште, таа живее со нејзината разведена мајка, која што е локална медицинска сестра. Таа се преправа дека живее во луксузен стан за да ги скрие од своите вистински услови за живот од нејзините следбеници и спонзори.

Еден ден, Пеџет открива дека нејзиното момче, кој што е инфлуенсер и аспирантен хип хоп уметник Џордан Ван Драанен, ја оставил за некоја резервна танчерка. Таа се наоѓа себеси понижена кога преносот во живо на нејзиниот испад резултира со губење на следбеници и спонзорски договори.

За да се откупи, Паџет прифаќа облог да го претвори најмалку популарното момче во училиштето, Камерон Квелер, студент по асоцијална фотографија, во матурски крал. И покрај неговата рамнодушност кон неа, Паџет продолжува со облогот. Таа добива информации за него од неговата помлада сестра Брин, а за да се зближи, почнува да зема часови за јавање коњи на фармата каде што работи тој.

Со текот на времето, додека го држи зборот за облогот, Пеџет почнува повеќе да се поврзува со Камерон и открива дека тој и неговата помлада сестра ја изгубиле мајка си пред неколку години во авионска несреќа и дека живеат со својата баба додека нивниот татко живее во Шведска со неговата друга сопруга. Паџет го поправа изгледот и облеката на Камерон и се обидува да ги прошири своите социјални интеракции на забавата на нејзината пријателка Квин, каде што ја спасува од понижување кога Џордан ќе се појави со девојката со која ја изневерил.

На роденденската забава на пријателот на Паџет, Алден, тематска на Големиот Гетсби, Камерон влегува во тепачка со Џордан кога се обидува да има сексуален однос со неговата помала сестра Брин. Камерата која што му ја имаше оставено неговата мајка е уништена во тој процес бидејќи Џордан ја фрла во базенот, тој бесен ја напушти забавата и покрај обидите на Пеџет која што пробуваше да го утеши. Таа се кае што продолжи со облогот, но не отстапува од тоа.

Следниот ден, Алден ѝ се обраќа на Паџет, откривајќи ја нејзината кладба за да стане кралица на матурската забава покрај Џордан и нејзините вистински бои. Паџет почнува да се вљубува во Камерон, но се плаши да ги изрази своите чувства откако ќе го бакне. Кога Брин дознава дека Пеџет ја бакнал Камерон, таа го советува да и понуди за да одат заедно на матура.

Алден му го изложува на Камерон облогот што го направила со Пеџет, кој сега верува дека Пеџет покажала интерес кон него само поради облогот. На денот на матурската прослава, мајката на Пеџет ја охрабрува да оди, велејќи и да биде вистинсаката Паџет, а не социјалниот инфлуенсер.

Камерон одбива да оди на матурата, но Брин, сфаќајќи дека нејзиниот постар брат првпат се насмевнува по смртта на нивната мајка и дека Паџет влегла во неговиот живот, го убедува да оди. Тој не се појавува и Пеџет ја одбива нејзината улога како кралица на матурата. Таа потоа го наоѓа Камерон надвор од училиштето на коњ и го бакнува откако му се извини.

По матурската вечер, Пеџет ги добива своите следбеници назад и го носи влијанието на друштвените мрежи во нов правец, патувајќи на различни дестинации низ светот заедно со Камерон, како нејзиното посветено момче.[2]

Улоги[уреди | уреди извор]

 • Адисон Реј како Пеџет Соер, влијателна личност на друштвените мрежи која го крие фактот дека е сиромашна од нејзиното богато средно училиште
 • Танер Бјукенан како Камерон Квелер, антисоцијален бунтовник кој сака да фотографира
 • Медисон Петтис како Алден Пирс, богатиот пријател на Пеџет и свесен за социјалниот статус, подоцна ривал
 • Пејтон Мајер како Џордан Ван Драанен, поранешното момче на Пеџет кој е хип-хоп уметник и исто така влијателен на друштвените мрежи
 • Рејчел Ли Кук како Ана Соер, мајката на Пеџет која работи како медицинска сестра. Кук се враќа од She's All That, во поинаква улога, откако првично ја играше Лејни Богс.
 • Метју Лилард како директор Бош,[3] директор на училиштето. Лилард се враќа од She's All That, во друга улога, откако првично го играше Брок Хадсон.
 • Изабела Кровети како Брин Квелер, помладата сестра на Камерон која бара популарност
 • Мајра Молој како Квин, другата најдобра пријателка на Пеџет, која ја поддржува повеќе од Алден. Таа и Ниша одат заедно на матура.
 • Ени Џејкоб како Ниша, најдобрата и единствена пријателка на Камерон
 • Кортни Кардашијан како Џесика Мајлс Торес,[4] која го спонзорира Паџет на друштвените мрежи
 • Ванеса Дубасо како Анистон, танчерка со која Џордан се поврзува
 • Хедер Ен Готлиб како Селест, бунтовничка која го презира средношколското искуство дури и повеќе од Камерон
 • Ромел Де Силва како Себастијан Ву, студент кој се истакнува во науката
 • Ендрју Матарацо како пријател на Џордан, Логан
 • Доминик Гудман како пријател на Џордан, Трек
 • Џил Бејси како баба, Камерон и бабата на Брин која ги примила да живеат со неа
 • Еван Филдс како матурски диџеј Џамал, диџеј на матурата

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Malkin, Marc (August 26, 2021). „TikTok Star Addison Rae Has Been Emailing With Anna Wintour“. Variety. Посетено на August 27, 2021.
 2. N'Duka, Amanda (December 14, 2020). „Rachael Leigh Cook Joins 'He's All That' Remake“. Deadline Hollywood. Посетено на March 6, 2021.
 3. Anderton, Ethan (August 5, 2021). 'He's All That' Trailer: Imagine An Algorithm Trying To Disguise Itself As A High School Rom-Com“. /Film. Посетено на August 27, 2021.
 4. Shafer, Ellise (December 9, 2020). „Kourtney Kardashian to Cameo in 'She's All That' Remake Starring Addison Rae“. Variety. Посетено на May 17, 2021.