Тортиља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тортиља
Tortilla2.JPG
Видлеб
Место на потеклоМезоамерика
Главни состојкибрашно

Тортиља — мало, тркалезно и тенко лепче од пченкарно или пченично брашно.[1] Вообичаено тестото за тортилјите се прави без квасец.

Првично ја правеле домородците на Мезоамерика.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

На шпански јазик, „тортиља“ значи „мало лепче“.

Видови[уреди | уреди извор]

Мексиканска жена подготвува тортилји.

Пченкарна тортиља[уреди | уреди извор]

Тортилјите направени од пченка се најстариот вид тортилји и се многу популарни во Мексико и Средна Америка.

Пченична тортиља[уреди | уреди извор]

Пченица не била одгледувана во Америка пред доаѓањето на Европејците, но денес од нејзиното брашно најчесто се спремаат тортилјите. Пченичните тортилји вообичаено содржат сало и сол, а другата подготовка и готвење е идентично со пченкарните тортилји. Пченичните тортилји се користат за бурита, такоа и други текс-мекс јадења, особено за оние кои се јадат со раце, бидејќи пченичните тортилји подобро го чуваат филот од пченкарните тортилји.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]