Пченкарна тортиља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во Северна Америка и Средна Америка, пченкарна тортиља или само тортиља ( /t ɔːr t i ə /, Spanish:  ) е еден вид тенок, бесквасен рамномерен леб, изработен од домашна пченка. Во Гватемала и Мексико, постојат три бои на пченкарно тесто за правење тортиљи: бела пченка, жолто пченка и сина пченка (или црно пченка).

Пченкарна тортиља
Tortillas de maiz blanco (México) 01.jpg
Место на потеклоМексико
РегионМезоамерика
Главни состојкипченкарно брашно


Со пристигнување на Европејците во Америка, Шпанците ја нарекле тортиља од нејзината сличност со традиционалниот тркалезен бесквасен колач и омлети (првично направени без компири, кои се одгледувале во Јужна Америка). На Ацтеките и други ацтечки јазици - ги нарекле тортиљи tlaxcalli (   [1] ); кои станале прототипски тортиљи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nahuatl Dictionary. (1997). Wired Humanities Project. University of Oregon. Retrieved August 29, 2012, from link