Торнау (Витенберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Торнау
Место во Грефенхајнихен
Торнау (Витенберг) is located in Германија
Торнау (Витенберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Грефенхајнихен
Основни податоци
Површина 26 км2
Надм. височина 118 м
Население 559  (31 декември 2009)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06774
Повик. бр. 034243
Портал www.tornau-heidedorf.de
Координати 51°38′N 12°36′E / 51.633° СГШ; 12.600° ИГД / 51.633; 12.600Координати: 51°38′N 12°36′E / 51.633° СГШ; 12.600° ИГД / 51.633; 12.600

Торнау е село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Грефенхајнихен. Бил дел од заедницата на општини Тор цур Дибенер Хајде.