Торнау фор дер Хајде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Торнау фор дер Хајде
Градски дел во Рагун-Јесниц
Грб на Торнау фор дер Хајде
Торнау фор дер Хајде is located in Германија
Торнау фор дер Хајде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Рагун-Јесниц
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 84 м
Население 490  (31 декември 2006)
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06779
Повик. бр. 034906
Местоположба на градски дел Торнау фор дер Хајде во рамките на Рагун-Јесниц
Карта
Координати 51°43′0″N 12°10′59″E / 51.71667° N; 12.18306° E / 51.71667; 12.18306Координати: 51°43′0″N 12°10′59″E / 51.71667° N; 12.18306° E / 51.71667; 12.18306

Торнау фор дер Хајде (германски: Tornau vor der Heide) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Рагун-Јесниц.