Топка за американски фудбал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топката што се користеше во лигата на НФЛ

Топката за американскиот фудбал е топка во форма на јајце што ја користат американскиот и канадскиот фудбал . Визуелно потсетува на рагби-топка , но денес постојат лесно забележливи разлики меѓу нив.

Историја[уреди | уреди извор]

Football signed by Gerald R. Ford.jpg

За играње на американски фудбал биле користени рагби топките. За мочниот меур се користела свинска коска, која била рачно извезена со четирани чевли од кожа . Топките биле различни едни од други, најверојатно поради употребата на свиња сечила и обликот бил повеќе како виски или во форма на круша..[1]

До 1870 година американски фудбал се играл со речиси кружна топки со свински коски внатре. Во 1870 година, Ричард Линдон, наместо свињи, почнл да ја користи гумата, а поради флексибилноста на гумената форма, се претворила во форма на јајце. Таквата форма е официјално дефинирана со правилата усвоени од англиската рагби асоцијација ( англиски: RFU ) 1892 . година. Обликот станувал сè повеќе и повеќе во јајце форма со тек на вемето.

Модификацијата на рагби топката била направена за да се олеснело неговото фрлање. Овој процес се одвивал само во дваесеттите години од дваесеттиот век .

Почетокот на користењето топки од синтетички материјали во американскиот фудбал бил условен од играње на играта во лоши временски услови. Таквите топки првично биле користени само ако теренот бил влажен и врнел затоа што не апсорбирала вода. Подоцна тие почнале да се користат во сите натпревари.

Начин на изработка[уреди | уреди извор]

Топката е направена од четири парчиња кожа или пластика, кои се тестираат пред да се произведуваат, за бидат сигурни дека ги исполнува сите критериуми.

Две парчиња навлегуваат во должина на линијата која ги поврзува. На едно од овие парчиња има дополнителна празнина и засилување за местото каде што ќе биде ставен вентил . Потоа, секој панел се приклучува цик-цак со спој кој наизменично поминува над и под површината. Дупките не се собрани, но топката се свртува кон десната страна, ставајќи ги парчињата на кожата низ дупката. Потоа, преку дупка за врзување се става гума или полиуретанска облога. Преку дупчани дупки на парчињата, се вметнуваат врски на поливинил хлорид или кожа за да се олесни одржувањето, додавањето и удирањето на топката.

Карактеристики на топката[уреди | уреди извор]

Притисокот на кој топката се надувува треба да биде од 86 до 93 килопоскали ( 12,5-13,5 пси), а масата е 400-430 грама (14-15 унци ). Должината на топката е 28-28,5, а пократко 11-11,25 инчи .[2] Во натпреварите од лигата на НФЛ , домашниот тим треба да обезбеди 36 топки за натпреварот на надворешниот двор и 24 за судиската игра. Овие топки треба да бидат проверени од судијата два часа пред натпреварот. За секој натпревар, се купуваат 12 нови топки.[3]

Боја[уреди | уреди извор]

Кожните панели се обично кафеави по боја обложени со супстанции кои овозможуваат подобра адхезија. Белите топки за играње во ноќните услови беа исто така користени. Во фудбалскиот суд се користат топки почесто во црвено , сино и бело, додека во некои федерации се користат црни или светлозелени топки. Топките обично имаат лого на производителот и лигата во која се користат. Производителот на топки за НФЛ лигата е од 1941 година.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Official Richard Lindon Site Архивирано на 11 март 2007 г.Посетено на 12. септембра 2013.
  2. „Rulebook“. Nfl.com. Посетено на 13 септември 2013.
  3. „The NFL's centenarians“. Profootballhof.com. 7 февруари 2010. Архивирано од изворникот на 2013-10-14. Посетено на 13 септември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]