Томас Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дол во текот на неговиот тренинг со Дортмун во 2007 година.

Томас Јенс Уве Дол (германски: Thomas Jens Uwe Doll, 9 април 1966) — поранешен германски фудбалер и актуелен менаџер на Хановер 96.[1][2] Тој играл како напаѓачки играч во средниот ред за Ханза Росток, Берлинскиот ФК Динамо, Хамбургер, Лацио, Ајнтрахт Франкфурт и Бари .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Дол ја започнал својата кариера во БСГ Локомотив Малчин, пред да влезе во источногерманската прва дивизија ДДР Оберлига со Ханза Росток . Во 1986 година тој бил префрлен во Берлински ФК Динамо, каде што освоил две титули во Источна Германија (1987 во 1988) и ги одиграл првите европски првенства . Во Берлинер ФК Динамо тој се здружил со колегите Андреас Том и Френк Роде.

По повторното обединување, Дол бил еден од најбараните играчи на поранешната Источна Германија. Заедно со Френк Роде се приклучил на ФК Хамбургер во 1990 година. По само една сезона таму има доволно импресионирано да се пресели во италијанската Лацио, за рекордна вредност од 15 милиони евра. Тој играл во Лацио три години, пред да се врати во Бундеслигата во 1994 година, приклучувајќи се кон Ајнтрахт Франкфурт, но бил попречуван од повредите во трите сезони што ги поминал со клубот и имал само 28 настапи. По една година во Италија со Бари, тој се вратил во ФК Хамбургер во 1998 година. Тој одиграл уште три сезони, но повредите продолжиле да си го прават своето.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

На меѓународно ниво, Дол ја претставувал Источна Германија и обединета Германија. Неговиот последен меѓународен настап бил во 1993 година. Тој беше дел од германската екипа на Евро 1992, каде што земјата завршила како второпласирана во Данска .

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

ФК Хамбургер[уреди | уреди извор]

По неговото пензионирање, тој станал дел од тренерскиот персонал во Хамбург, кој управувал со резервите од 2002 година, додека не биде назначен како тимски менаџер на првиот тим во 2004 година.

Рано во неговиот мандат како тренер во Хамбург, тој уживал извесен успех, зачувувајќи го тимот од испаѓање во својата прва сезона, освојувајќи го Интертото Купот. Сепак, сезоната 2006-07 била помалку успешна за тренерот. Тимот дал изненадувачки перформанси во Лигата на шампионите, кои забележале само една победа во шест натпревари од првиот круг, а потоа паднале на дното на табелата во Бундеслигата до средината на сезоната. Дол беше отпуштена на 1 февруари 2007 година.

Борусија Дортмунд[уреди | уреди извор]

На 19 мај 2008 година, Дол поднесе оставка како тренер на Борусија Дортмунд, откако тимот заврши со разочарувачка 13. во Бундеслигата.

Ал-Хилал[уреди | уреди извор]

На 20 јули 2011 година, тој беше назначен за главен тренер на шампионскиот тим на Саудиска Арабија, Ал-Хилал, но бил отпуштен на 22 јануари 2012 година.

Ференцварош[уреди | уреди извор]

Тој стана главен тренер на унгарскиот клуб Ференцварош на 18 декември 2013 година. На 20 мај 2015 година, Ференцварош го победил Видеотон со 4: 0 во финалето на Маѓар Куп 2014-15.

Ференцварош на Дол му ја обезбеди 29-та титула на Немзети Бајноксаг на 2 април 2016 година, по поразот на Стадион Нагердеи против Дебрецен . Со победата на сезоната 2015-16 во Германија, Дол успеа да ги освои сите можни титули во фудбалот во Унгарија. Како признание за неговиот перформанс со Ференцварош, Дол ја добил наградата „Тренер на годината во Првата лига“ од Унгарската фудбалска федерација во 2016 година.

Хановер 96[уреди | уреди извор]

На 27 јануари 2019 година, клубот на Бундеслигата Хановер 96 го го најавил Дол како нов менаџер на клубот, заменувајќи го отпуштениот Андре Брајтенрајтер.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Дол има две ќерки, еден со неговата моментална сопруга, родена во Италија, Роберта, а другата со поранешна сопруга, сега во брак со друг поранешен фудбалер, Олаф Бодден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Thomas Doll to sign“ (унгарски). Ferencvárosi TC. 18 December 2013. Посетено на 18 December 2013.
  2. „Thomas Doll trainiert nun Ferencvaros“ (германски). kicker.de. 17 December 2013. Посетено на 18 December 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]