Томас Вудкок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томас Вудкок како Хералдички крал Норој и Алстер

Томас Вудкок (англ. Thomas Woodcock), КВР, ДАЛ, ЗП (р. 1951) е Хералдички крал Норој и Алстер и назначен за Главен Хералдички крал на Подвеската[1] . Се школувал во Итон. Високото образование го стекнал на Универзитетскиот колеџ во Дарем и Дарвиновиот колеџ на Кембриџ. Потоа Вудкок бил повикан да работи како правник во судот Инер Темпл. Ја започнал хералдичката кариера во 1975 како помошник за истражување на Сер Ентони Вагнер, Главен Хералдички крал на Подвеската. Во 1978 бил назначен за Персевант Руж Кроа, а во 1982 бил унапреден во Хералд Сомерсет. На оваа функција се задржал сè до неговото назначување за Хералдички крал Норој и Алстер во 1997 г. Потоа се стекнал со функцијата Поручник на Кралскиот Викторијански Ред (КВР) на Краличините Роденденски одликувања во 1996. Во декември 2005 Томас Вудкок бил именуван за Заменик-намесник на грофовијата Ланкашир. Во тоа својство тој е помошник на Лордот-намесник, Лордот Шатлворт, како претставник на Кралицата во таа грофовија. Подоцна Вудкок бил назачен и за Главен Хералдички крал на Подвеската, функција на која треба да стапи во 2010 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Билтен на Колегијатот на грбови 21, јуни 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Хералдички функции
Претходник
Хјуберт Чешир
Персевант Руж Кроа
1978 – 1982
Наследник
Хенри Пастон-Бедингфелд
Претходник
Родни Денис
Хералд Сомерсет
1982 – 1997
Наследник
Дејвид Вајнс Вајт
Претходник
Хјуберт Чешир
Хералдички крал Норој и Алстер
1997 – 2010
Претходник
Питер Гвин-Џонс
Главен Хералдички крал на Подвеската
2010 –
На должноста