Тоде Илиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тоде Илиќ
Градоначалник на Општина Куманово
На должноста
1984 – 1986
Лични податоци
Роден(а) 7 април 1943
Никуљане
Починал(а) 14 јануари 2014
Куманово
Националност Македонец
Партија Сојуз на комунистите на Македонија
Професија инженер
политичар

Тоде Илиќ (Никуљане, Македонија, 7 април 1943 - Куманово, 14 јануари 2014) — македонски политичар и градоначалник на Општина Куманово во периодот од 1984 до 1986 година.

Илиќ е роден во 1943 година и потекнува од првоборечко семејство. Се школувал во Куманово, а студиите ги завршил во Белград. Во родниот град се враќа како дипломиран инженер технолог и се вработува во мелничко - пекарската индустрија. Во својата стопанска дејност тој набргу станува технички, а потоа и генерален директор.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]