Тобиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тобиски јазик
Застапен во Палау
ПодрачјеХатохобеј, Корор, Сонсорол
Говорници22  (1995)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tox

Тобискиот (ramarih Hatohobei, „јазикот на Тоби“) е микронезиски јазик кој се зборува на островот Тоби во Палау. Тобискиот е сличен со сонсоролскиот и го зборуваат околу 150 луѓе. Денес Тобијците воглавно живеат во Корор.[1]

Примери[уреди | уреди извор]

  • животно= mar
  • кокосова палма = ruh
  • довидување= sabuho
  • јазик= ramarih
  • еден= sewo
  • два= huwou
  • три= soruo
  • четири= fauwo

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тобиски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]