Сонсоролски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сонсоролски јазик
Dongosaro
Застапен воПалау
ПодрачјеПалау: Сонсорол
Говорници(600 во 1981 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3sov

Сонсоролски јазикмикронезиски јазик кој се зборува на Палау. Јазикот е дел од подгрупата на тручки јазици. Јазикот е многу сличен со тобискискиот јазик.[1]

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Јазикот има два дијалекта:

Примери[уреди | уреди извор]

  • што?: meta?
  • опасно: ehamatahutohu
  • ладно: fou
  • Јас не зборуван сонсоролски: itei hae ramari Dongosaro

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]