Тил Бренер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тил Бренер
Бренер во 2006
Биографски податоци
Роден(а)6 мај 1971 (1971-05-06) (49 г.)
Фирзен, Западна Германија
Жанровифузиски џез, вокал џез, поп
Занимањамузичар, аранжер, продуцент
Инструментитруба
Период на активност1991–present
ИздавачиVerve
Мреж. местоtillbroenner.com

Тил Бронер (роден на 6 мај 1971 година во Фирзен, Западна Германија) е џез-музичар, трубач, пејач, композитор, продуцент и фотограф. [1]

Пристапот на Бренер бил под влијание на бибоп и фузискиот џез, но и модерната поп музика, филмска музикаитн. Негвиот интерес за свирење на труба, бил инспириран првенствено од страна на Фреди Хабард, Дизи Гилеспи и Чет Бејкер Неговите највлијателни учители биле Боби Шеу и Малте Бурба.

Бренер израснал во Рим и добил класичнно образование за труба на Исусовото интернатско училиште Aloisiuskolleg во Бон. Потоа студирал џез труба на музичката академија во Келн под Јигс Викхам и Јон Еардли .

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Schulte-Peevers, Andrea (2010-03-01). Germany 6. Lonely Planet. стр. 67–. ISBN 9781741047813. Посетено на 13 December 2012.