Тигар од Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тигар од Шведска
ВидSubsidiary
ДејностМода
ОснованоУдевала, Шведска (1903)
ОсновачMarkus Schwarzmann
Hjalmar Nordström
СедиштеСтокхолм, Шведска
ПроизводиОблека
Матично претпријатие
ИЦ Група
Мреж. местоtigerofsweden.com

Тигар од Шведска е основан во 1903 година во шведскиот град Удевала од страна на кројачите Маркус Шварцман и Јалмар Нордстром. Тоа е класичен бренд за машка облека. Тигар од Шведска започна во текот на 1990-тите да развива костуми привлечни за младата и тренди толпа во внатрешноста на градот.

Неговите производи вклучуваат облека, чевли и очила. Тигар од Шведска се продава низ Европа, Јужна Африка и во Канада. Сребрената етикета е помоден или насочен производ и е доста ограничен во дистрибуцијата. Црната Етикета е стилизиран за потенок маж, свесен за модата. игар од Шведска има три главни брендови: колекција за мажи, жени и фармерки. Компанијата беше продадена на данската компанија за облека Иц Група во 2003 година.[1]

Во ноември 2019 година, Тигар од Шведска ја назначи Линда Дауриз за нов извршен директор, која претходно работеше за Хуго Бос.[2]

Водечки продавници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „DENMARK: IC Companys Acquires Sweden's Tiger Group“. www.just-style.com. 2003-03-26. Архивирано од изворникот на 2020-10-24. Посетено на 2020-05-20.
  2. Imms, Katie (2019-11-11). „Tiger of Sweden appoints new CEO“. Drapers (англиски). Посетено на 2020-02-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]