Терористички напад на концертната сала „Крокус“

Координати: 55°49′33″N 37°23′25″E / 55.82583° СГШ; 37.39028° ИГД / 55.82583; 37.39028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Терористички напад на концертната сала „Крокус“
Амфитеатарот на концертната сала „Крокус“ по терористичкиот напад, 25 март.
Местоконцертна сала Крокус, Красногорск, Московска Област, Русија
Координати55°49′33″N 37°23′25″E / 55.82583° СГШ; 37.39028° ИГД / 55.82583; 37.39028
Датум22 март 2024; пред 2 месеци (2024-03-22)
ок. 20:00 (московско време)
Вид напад
Употребено оружје
 • AK-74
 • пиштоли
 • ножеви
 • бомби
Мртви135+ (сосе двајца напаѓачи)
Повредени154[1]
НапаѓачиИсламска Држава — Хорасан
Број4[2][3]

Терористичкиот напад на концертната сала „Крокус“ бил трагичен настан што се случил на 22 март 2024 г., околу 20:00 часот по московско време. Нападот се случил во концертната сала „Крокус“ во Красногорск, Русија. Четворица напаѓачи отвориле пукотници и детонирале избувливи средства во просториите, што довело до значителни жртви. Најмалку 115 лица, меѓу кои три деца, ги загубиле животите, додека над 145 други се здобиле со повреди. Дополнително, самата концертна сала била зафатена од пламен за време на нападот, што дополнително ја влошило ситуацијата. Пријавени биле две избувнувања сред нередот на нападот.

Заднина[уреди | уреди извор]

Русија доживеала серија катастрофални терористички случки во раните 2000-ти, особено Заложничката криза во московскиот театар во 2002 г. и Бесланската заложничка криза во 2004 г.[4] Во 2015 г., трагедијата повторно се случила кога борците на Исламската Држава (ИД) го собориле летот 9268 на Метроџет, при што загинале сите 224 патници и екипажот.[5]

На 7 март 2024 г., Федералната служба за безбедност на Руската Федерација (ФСБ) објавила неутрализирање на терористичка ќелија поврзана со ИД во Москва, која планирала напад врз синагога во градот. Потоа, Амбасадата на Соединетите Држави во Москва издала предупредување во врска со можните екстремистички дејности насочени кон големи собири, вклучително и концерти. Истовремено, американското разузнавање, во согласност со протоколот за „должност за предупредување“, ги предупредило руските власти за непосредна закана од Исламската Држава — Покраина Хорасан, врз основа на разузнавачките информации собрани претходно во март.[6]

Предупредувањата предизвикале критики од рускиот претседател Владимир Путин, кој ја карактеризирал претпазливоста на Американската амбасада како обид за заплашување и дестабилизација.[7] Потврдувајќи ја поврзаноста помеѓу предупредувањата и нападот што следел, американските службени лица ја признале ситуацијата, но се воздржале од итен коментар, наведувајќи ја тековната природа на ситуацијата.[8]

Напад[уреди | уреди извор]

На 22 март 2024 г., во 20:00 часот по московско време, бил планиран концерт на групата Пикник заедно со симфониски оркестар во Градското собрание Крокус, продадени биле повеќе од 6.000 билети.[9] Исто така, во салата се одржувале натпревари на шампионатите и првенствата на Русија по танцови спортови.[10]

Неколку минути пред почетокот на концертот, патничко возило се упатило до главниот влез на концертната сала, од кое излегле неколку лица и отвориле оган со автомати. Потоа влегле во просторијата, продолжувајќи да пукаат кон гледачите, фрлиле „граната или запалива бомба“, по што дошло до избувнување во зградата и избувнал пожар. Новинската агенција Интерфакс, повикувајќи се на подготвителни податоци од оперативните служби, објавила дека имало од двајца до пет напаѓачи.[11]

Руското министерство за надворешни работи ја опишало случката како терористички напад, а одговорноста за него го презел авганистанскиот огранок на меѓународната терористичка организација „Исламска Држава“ — „Хорасан“,[12][13] Истражниот комитет на Руската Федерација покренал кривично дело според чл. 205 од Кривичниот законик на Руската Федерација („Тероризам“).[14]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Информация о госпитализации пострадавших в Концертном зале в Крокусе, 24 March 2024, Посетено на 24 March 2024
 2. „Директор ФСБ доложил Президенту о задержании террористов, участвовавших в атаке на «Крокус Сити Холл»“ [The FSB director reported to the President on the arrest of terrorists who participated in the attack on Crocus City Hall]. kremlin.ru (руски). 23 March 2024. Архивирано од изворникот 23 March 2024. Посетено на 23 March 2024.
 3. „Moscow attack: Gunmen kill dozens at Crocus City Hall in Moscow“. BBC News. 23 March 2024. Архивирано од изворникот 22 March 2024. Посетено на 23 March 2024.
 4. „At least 60 dead in Moscow concert hall attack as ISIS claims responsibility“. Canadian Broadcasting Company. The Associated Press. 22 March 2024. Архивирано од изворникот 22 March 2024. Посетено на 23 March 2024.
 5. „At least 60 dead in Moscow concert hall attack as ISIS claims responsibility“. Canadian Broadcasting Company. The Associated Press. 22 March 2024. Архивирано од изворникот 22 March 2024. Посетено на 23 March 2024.
 6. Barnes, Julian E.; Schmitt, Eric (22 March 2024). „U.S. Says ISIS Was Responsible for Deadly Moscow Concert Hall Attack“. The New York Times. Архивирано од изворникот 22 March 2024. Посетено на 22 March 2024.
 7. Barnes, Julian; Méheut, Constant; Troianovski, Anton (22 March 2024). „U.S. Warned About Possible Moscow Attack Before Concert Hall Shooting“. The New York Times. Архивирано од изворникот 22 March 2024. Посетено на 23 March 2024.
 8. „At least 60 dead in Moscow concert hall attack as ISIS claims responsibility“. Canadian Broadcasting Company. The Associated Press. 22 March 2024. Архивирано од изворникот 22 March 2024. Посетено на 23 March 2024.
 9. „группа Пикник“. www.piknik.info. Посетено на 2024-03-23.
 10. „Чемпионат и первенство России по танцевальному спорту стартовали в МВЦ «Крокус Экспо»“. fdsarr.ru. Посетено на 2024-03-23.
 11. „На Crocus City Hall напали до пяти человек с оружием“. Interfax.ru (руски). 2024-03-22. Посетено на 2024-03-23.
 12. „Russia mourns deadly terrorist attack in suburban Moscow“. DW. Посетено на 2024-03-23.
 13. Kirby, Paul; Rhoden-Paul, Andre (2024-03-22). „Full statement from Russia's security service“. BBC News. Посетено на 2024-03-23.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 14. BBC News | Русская служба. Telegram. Публикуван на 2024-03-22. Посетен на 2024-03-23

Надворешни врски[уреди | уреди извор]