Красногорск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Красногорск
Красногорск
-  рус. Красногорск  -
Krasnogorsk, Moscow Oblast, Russia - panoramio (174).jpg
Missing map.svg
Coat of Arms of Krasnogorsk (Moscow oblast).png
Flag of Krasnogorsk (Moscow oblast).svg
Грб
Знаме
Админ. статус
ЗемјаРусија
Фед. субјектМосковска област
Админ. реонКрасногорски реон
Гл. град наКрасногорскиот реон
Статистики
Часовен појас[1]

Красногорск ( руски: Красногорск) е град во Русија во Московската област, сместен на реката Москва во близина на северозападната граница на Москва. Според пописот во 2010 година, во градот живееле 116 738 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Населба од урбан тип е создадена овде во 1932 година и доби статус на град во 1940 година.

Во 40-тите години на 20 век, Антифашистичкото централно училиште, каде што учеле и предавале многу странски комунисти, се наоѓало во Красногорск.

По војната, германските научници за ракети B2 заробени од Советската армија ги започнале своите животи во овој град со своите семејства.

Економија[уреди | уреди извор]

Градот е познат по компанијата Красногорски Завод, која произведуваше камери Зорки, Зенит и Красногорск до раните 90-ти. Грбот дава значење на тоа што има призма и светлосни зраци.

Красногорск е еден од ретките градови што е поврзан со Москва преку Московското метро. Се користи од метро-станицата Мјакинино (именувана по блиско село).

Крокус Експо, најголемиот руски изложбен центар, се наоѓа во Красногорск.

Спорт[уреди | уреди извор]

Градот е домаќин на тим од Зорки Красногорск кои играат спортски бенди, кои се поранешни национални шампиони за мажи (три титули, по една за Советскиот сојуз, Заедницата на независни држави) (единствената сезона за која се играше титулата) и Русија ). По финансиските проблеми, тимот не играше во Суперлигата 2016-2017, но ќе се врати во највисоката дивизија за сезоната 2017-18. [2] Клубот стана и национален шампион за жени. Нивната домашна арена, стадионот Зорки има капацитет од 8 000 луѓе. [3] Од 7 до 9 декември 2017 година, се одржа турнир со четири нации. [4]

Значајни луѓе[уреди | уреди извор]

Красногорск е родното место на рускиот хокеаш Владимир Петров .

Население[уреди | уреди извор]

Според прелиминарните податоци од пописот, градот имал население од 116 738 жители во 2010 година, 24 193 (26,14%) повеќе отколку во 2002 година.

1939 година 1959 година 1970 година 1979 година 1989 година 2002 година 2010 година
18 385 35 183 62 690 77 370 90 477 92 545 116 738

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Красногорск има неколку збратимени градови:

Види повеќе[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. Правительство Российской Федерации. Федеральный закон №107-ФЗ от 3 июня 2011 г. «Об исчислении времени», в ред. Федерального закона №248-ФЗ от 21 июля 2014 г. «О внесении изменений в Федеральный закон "Об исчислении времени"». Вступил в силу по истечении шестидесяти дней после дня официального опубликования (6 августа 2011 г.). Опубликован: "Российская газета", №120, 6 июня 2011 г.
  2. [https://translate.google.co.uk/translate?hl=en&sl=ru&u=http%3A%2F%2Fwww.rusbandy.ru%2Fnews%2F10767
  3. Rusbandy.ru. Information about the stadium (руски)
  4. [https://translate.google.co.uk/translate?hl=en&sl=ru&u=http%3A%2F%2Fwww.rusbandy.ru%2Fnews%2F10997

Надворешни врски[уреди | уреди извор]