Прејди на содржината

Теодор Шван

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теодор Шван
Теодор Шван
Роден(а)7 декември 1810(1810-12-07)
Нојс, Прво Француско Царство (денес во Германија)
Починал(а)11 јануари 1882(1882-01-11) (возр. 71)
Келн, Германија
Познат поКлеточна теорија
Шванови клетки

Теодор Шван (7 декември 1810 – 11 јануари 1882) бил германски физиолог. Неговите придонеси во биологијата вклучуваат развој на клеточната теорија, откривање на шванови клетки во периферниот нервен систем, откривање и проучување на пепсинот, откривање на органската природа на квасецот, и воведување на терминот метаболизам.