Пепсин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
пепсин A
1PSO.png
Пепсин во комплекс со пепстатин.[1]
Идентификатори
EC број3.4.23.1
CAS број9001-75-6
Бази на податоци
IntEnzIntEnz view
BRENDABRENDA entry
ExPASyNiceZyme view
KEGGKEGG entry
MetaCycmetabolic pathway
PRIAMprofile
PDB структуриRCSB PDB PDBe PDBsum
Gene OntologyAmiGO / EGO

Пепсин е ензим од желудникот кој ги разградува протеините до пептиди. Бил откриен во 1836 година од страна на Теодор Шван. Во желудникот се излачува како зимоген, пепсиноген, кој содржи дополнителни 44 аминокиселини, а тој се активира од страна на хлороводородната киселина во желудникот. Најефикасно дејство, пепсинот покажува во раскинување на пептидни врски помеѓу хидрофобни и ароматични аминокиселини како: фенилаланин, триптофан и тирозин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. PDB: 1PSO ; Crystal structure of human pepsin and its complex with pepstatin. „Protein Sci.“ том  4 (5): 960–72. мај 1995 г. doi:10.1002/pro.5560040516. PMID 7663352.