Теквондо на Летните олимписки игри 2012 – до 68 кг за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теквондо на
Летните олимписки игри
2012

Taekwondo pictogram.svg
Мажи Жени
  58 кг     49 кг  
  68 кг     57 кг  
  80 кг     67 кг  
  +80 кг     +67 кг  

Турнирот во теквондо до 68 килограми во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2012 беше одржан на 9 август, во Ексел Центарот во Лондон.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Главната ждребка се состои од едноставен елиминационен турнир, кулминирајќи во натпревар за златен медал. На натпреварите во теквондо се доделуваат два бронзени медали. За утврдување на освојувачите на бронзените медали се користи репасаж. Секој натпреварувач кој загубил од еден од двата финалисти се натпреварува во репасажот, кој претставува елиминационен турнир. Поразените во полуфиналето се соочуваат со натпреварувачите кои загубиле од финалистите во елиминационата рунда и во четвртфиналето.[1]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Четврток, 9 август 2012 09:15
15:15
17:15
22:30
Преелиминарна рунда
Четвртфинале
Полуфинале
Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

На 13 јули, 2012 година, Светската Теквондо Федерација ја објавила првичната ждребка која ги вклучувала осумте носители во натпреварувањето.[2] Ждребката со останатите натпреварувачи била извлечена на 6 август, 2012.[3]

Главен ждреб[уреди | уреди извор]

  Преелиминарна рунда Четвртфинале Полуфинале Натпревар за Злато
                                     
1   Сервет Тазеѓул (TUR) 8  
  Теренс Џенингс (USA) 6  
  1   Сервет Тазеѓул (TUR) 9  
    Григориј Хусаров (UKR) 2  
  Григориј Хусаров (UKR) 10
8   Логан Кемпбел (NZL) 6  
  1   Сервет Тазеѓул (TUR) 9  
  4   Мартин Стампер (GBR) 6  
5   Питер Лопез (PER) 3  
  Дамир Фејзиќ (SRB) 5  
    Дамир Фејзиќ (SRB) 3
  4   Мартин Стампер (GBR) 8  
  Ерик Осорнио (MEX) 2
4   Мартин Стампер (GBR) 5  
  1   Сервет Тазеѓул (TUR) 6
  2   Мохамад Багери Мотамед (IRI) 5
3   Мохамад Абу-Либдех (JOR) 13
(ПР)
 
  Исах Мохамад (NGR) 1  
  3   Мохамад Абу-Либдех (JOR) 5
  6   Диого Силва (BRA) 7  
  Дмитриј Ким (UZB) 2
6   Диого Силва (BRA) 3
(ЗЛП)
 
  6   Диого Силва (BRA) 5
  2   Мохамад Багери Мотамед (IRI) 5
(ПС)
 
7   Рохула Никпаи (AFG) 12  
  Михал Лонијевски (POL) 5  
  7   Рохула Никпаи (AFG) 4
  2   Мохамад Багери Мотамед (IRI) 5
(ЗЛП)
 
  Давид Боуи (CAF) 2
2   Мохамад Багери Мотамед (IRI) 7  


Репасаж[уреди | уреди извор]

Секој натпреварувач кој загубил од еден од двата финалисти се натпреварува во репасажот, кој претставува елиминационен турнир. Поразените во полуфиналето се соочуваат со натпреварувачите кои загубиле од финалистите во елиминационата рунда и во четвртфиналето.[4]

Рунда1   Натпревар за Бронза
 
  Григориј Хусаров (UKR) 2    
  Теренс Џенингс (USA) 3       Теренс Џенингс (USA) 8
      Диого Силва (BRA) 5
 
      Мартин Стампер (GBR) 3
  Давид Боуи (CAF) 2       Рохула Никпаи (AFG) 5
  Рохула Никпаи (AFG) 14
(ПР)
   

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Men's Taekwondo competition format. Accessed 2 мај 2012.
  2. „London 2012 Olympic Games Taekwondo – Provisional Draw sheet“. World Taekwondo Federation. Посетено на 20 July 2012.
  3. „Provisional Draw Sheet – London 2012 Olympic Games“. World Taekwondo Federation. Посетено на 20 јули 2012.
  4. Men's Taekwondo competition format. Accessed 2 мај 2012.