Теквондо на Летните олимписки игри 2012 – до 68 кг за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Теквондо на
Летните олимписки игри
2012

Taekwondo pictogram.svg
Мажи Жени
  58 кг     49 кг  
  68 кг     57 кг  
  80 кг     67 кг  
  +80 кг     +67 кг  

Турнирот во теквондо до 68 килограми во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2012 беше одржан на 9 август, во Ексел Центарот во Лондон.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Главната ждребка се состои од едноставен елиминационен турнир, кулминирајќи во натпревар за златен медал. На натпреварите во теквондо се доделуваат два бронзени медали. За утврдување на освојувачите на бронзените медали се користи репасаж. Секој натпреварувач кој загубил од еден од двата финалисти се натпреварува во репасажот, кој претставува елиминационен турнир. Поразените во полуфиналето се соочуваат со натпреварувачите кои загубиле од финалистите во елиминационата рунда и во четвртфиналето.[1]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Четврток, 9 август 2012 09:15
15:15
17:15
22:30
Преелиминарна рунда
Четвртфинале
Полуфинале
Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

На 13 јули, 2012 година, Светската Теквондо Федерација ја објавила првичната ждребка која ги вклучувала осумте носители во натпреварувањето.[2] Ждребката со останатите натпреварувачи била извлечена на 6 август, 2012.[3]

Главен ждреб[уреди | уреди извор]

  Преелиминарна рунда Четвртфинале Полуфинале Натпревар за Злато
                                     
1  Турција Сервет Тазеѓул (TUR) 8  
 САД Теренс Џенингс (USA) 6  
  1  Турција Сервет Тазеѓул (TUR) 9  
   Украина Григориј Хусаров (UKR) 2  
 Украина Григориј Хусаров (UKR) 10
8  Нов Зеланд Логан Кемпбел (NZL) 6  
  1  Турција Сервет Тазеѓул (TUR) 9  
  4  Велика Британија Мартин Стампер (GBR) 6  
5  Перу Питер Лопез (PER) 3  
 Србија Дамир Фејзиќ (SRB) 5  
   Србија Дамир Фејзиќ (SRB) 3
  4  Велика Британија Мартин Стампер (GBR) 8  
 Мексико Ерик Осорнио (MEX) 2
4  Велика Британија Мартин Стампер (GBR) 5  
  1  Турција Сервет Тазеѓул (TUR) 6
  2  Иран Мохамад Багери Мотамед (IRI) 5
3  Јордан Мохамад Абу-Либдех (JOR) 13
(ПР)
 
 Нигерија Исах Мохамад (NGR) 1  
  3  Јордан Мохамад Абу-Либдех (JOR) 5
  6  Бразил Диого Силва (BRA) 7  
 Узбекистан Дмитриј Ким (UZB) 2
6  Бразил Диого Силва (BRA) 3
(ЗЛП)
 
  6  Бразил Диого Силва (BRA) 5
  2  Иран Мохамад Багери Мотамед (IRI) 5
(ПС)
 
7  Авганистан Рохула Никпаи (AFG) 12  
 Полска Михал Лонијевски (POL) 5  
  7  Авганистан Рохула Никпаи (AFG) 4
  2  Иран Мохамад Багери Мотамед (IRI) 5
(ЗЛП)
 
 ЦАР Давид Боуи (CAF) 2
2  Иран Мохамад Багери Мотамед (IRI) 7  


Репасаж[уреди | уреди извор]

Секој натпреварувач кој загубил од еден од двата финалисти се натпреварува во репасажот, кој претставува елиминационен турнир. Поразените во полуфиналето се соочуваат со натпреварувачите кои загубиле од финалистите во елиминационата рунда и во четвртфиналето.[4]

Рунда1   Натпревар за Бронза
 
 Украина Григориј Хусаров (UKR) 2    
 САД Теренс Џенингс (USA) 3      САД Теренс Џенингс (USA) 8
     Бразил Диого Силва (BRA) 5
 
     Велика Британија Мартин Стампер (GBR) 3
 ЦАР Давид Боуи (CAF) 2      Авганистан Рохула Никпаи (AFG) 5
 Авганистан Рохула Никпаи (AFG) 14
(ПР)
   

Наводи[уреди | уреди извор]