Теквондо на Летните олимписки игри 2012 – до 49 кг за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теквондо на
Летните олимписки игри
2012

Taekwondo pictogram.svg
Мажи Жени
  58 кг     49 кг  
  68 кг     57 кг  
  80 кг     67 кг  
  +80 кг     +67 кг  

Турнирот во теквондо до 49 килограми во женска конкуренција на Летните олимписки игри 2012 беше одржан на 8 август, во Ексел Центарот во Лондон.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Главната ждребка се состои од едноставен елиминационен турнир, кулминирајќи во натпревар за златен медал. На натпреварите во теквондо се доделуваат два бронзени медали. За утврдување на освојувачите на бронзените медали се користи репасаж. Секоја натпреварувачка која загубила од еден од двете финалистки се натпреварува во репасажот, кој претставува елиминационен турнир. Поразените во полуфиналето се соочуваат со натпреварувачките кои загубиле од финалистките во елиминационата рунда и во четвртфиналето.[1]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Среда, 8 август 2012 09:00
15:00
17:00
22:15
Преелиминарна рунда
Четвртфинале
Полуфинале
Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

На 13 јули 2012 година, Светската Теквондо Федерација ја објавила првичната ждребка која ги вклучувала осумте носители во натпреварувањето.[2] Ждребката со останатите натпреварувачки била извлечена на 6 август 2012.[3]

Главен ждреб[уреди | уреди извор]

Легенда
  • ПР — Победа на разлика
  • ЗЛП - Победа на златен бод
  Преелиминарна рунда Четвртфинале Полуфинале Натпревар за Злато
                                     
1   Ву Џингји (CHN) 10  
  Елизабет Замора (GUA) 2  
  1   Ву Џингји (CHN) 14
(ПР)
 
  8   Ерика Казахара (JPN) 0  
  Тереза Тона (PNG) 0
8   Ерика Казахара (JPN) 12
(ПР)
 
  1   Ву Џингји (CHN) 19
(ПР)
 
  5   Луција Захиновиќ (CRO) 7  
5   Луција Захиновиќ (CRO) 14
(ПР)
 
  Сеулки Канг (CAF) 0  
  5   Луција Захиновиќ (CRO) 13
    Карола Малвина Лопез (ARG) 4  
  Карола Малвина Лопез (ARG) 1
4   Сана Атабрур (MAR) 0  
  1   Ву Џингји (CHN) 8
  3   Бриџит Јагве (ESP) 1
3   Бриџит Јагве (ESP) 7  
  Каролена Карстенс (PAN) 2  
  3   Бриџит Јагве (ESP) 8
  6   Џанет Алегриа (MEX) 0  
  Раја Хатахет (JOR) 1
6   Џанет Алегриа (MEX) 12  
  3   Бриџит Јагве (ESP) 10
  7   Чанатип Сонхам (THA) 9  
7   Чанатип Сонхам (THA) 13
(ПР)
 
  Кристина Ким (RUS) 1  
  7   Чанатип Сонхам (THA) 6
  2   Јанг Шу-чун (TPE) 0  
  Сумеје Манз (GER) 3
2   Јанг Шу-чун (TPE) 10  


Репасаж[уреди | уреди извор]

Рунда1   Натпревар за Бронза
 
  Ерика Казахара (JPN) 2    
  Елизабет Замора (GUA) 6       Елизабет Замора (GUA) 0
      Чанатип Сонхам (THA) 8
 
      Луција Захиновиќ (CRO) 6 (ЗЛП)
  Каролена Карстенс (PAN) 2       Џанет Алегриа (MEX) 5
  Џанет Алегриа (MEX) 7    

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Men's Taekwondo competition format. Accessed 2 мај 2012.
  2. „London 2012 Olympic Games Taekwondo -Provisional Draw sheet-“. Светска Теквондо федерација. Посетено на 20 јули 2012.
  3. „Provisional Draw Sheet – London 2012 Olympic Games“. Светска теквондо Федерација. Посетено на 20 јули 2012.