Теквондо на Летните олимписки игри 2012 – до 57 кг за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теквондо на
Летните олимписки игри
2012

Taekwondo pictogram.svg
Мажи Жени
  58 кг     49 кг  
  68 кг     57 кг  
  80 кг     67 кг  
  +80 кг     +67 кг  

Турнирот во теквондо до 57 килограми во женска конкуренција на Летните олимписки игри 2012 беше одржан на 9 август, во Ексел Центарот во Лондон.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Главната ждребка се состои од едноставен елиминационен турнир, кулминирајќи во натпревар за златен медал. На натпреварите во теквондо се доделуваат два бронзени медали. За утврдување на освојувачите на бронзените медали се користи репасаж. Секоја натпреварувачка која загубила од еден од двете финалистки се натпреварува во репасажот, кој претставува елиминационен турнир. Поразените во полуфиналето се соочуваат со натпреварувачките кои загубиле од финалистките во елиминационата рунда и во четвртфиналето.[1]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Четврток, 9 август 2012 09:00
15:00
17:00
22:15
Преелиминарна рунда
Четвртфинале
Полуфинале
Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

На 13 јули, 2012 година, Светската Теквондо Федерација ја објавила првичната ждребка која ги вклучувала осумте носители во натпреварувањето.[2] Ждребката со останатите натпреварувачки била извлечена на 6 август, 2012.[3]

  Преелиминарна рунда Четвртфинале Полуфинале Натпревар за Злато
                                     
1   Ценг Ли-Ченг (TPE) 4  
  Рангсија Нисаисом (THA) 1  
  1   Ценг Ли-Ченг (TPE) 5  
  8   Андреа Паоли (LIB) 2  
  Нидиа Муњож (CUB) 2
8   Андреа Паоли (LIB) 4  
  1   Ценг Ли-Ченг (TPE) 6  
  4   Џејд Џоунс (GBR) 10  
5   Ана Златиновиќ (CRO) 11  
  Мају Хамада (JPN) 14  
    Мају Хамада (JPN) 3
  4   Џејд Џоунс (GBR) 13  
  Драгана Гладович (SRB) 1
4   Џејд Џоунс (GBR) 15
(ПР)
 
  4   Џејд Џоунс (GBR) 6
  2   Хоу Јуџуо (CHN) 4
3   Хедаја Вахба (EGY) 17  
  Робин Чеонг (NZL) 6  
  3   Хедаја Вахба (EGY) 6
  6   Марлин Арноа (FRA) 8  
  Јени Контрерас Лојола (CHI) 3
6   Марлин Арноа (FRA) 14  
  6   Марлин Арноа (FRA) 3
  2   Хоу Јуџуо (CHN) 8  
7   Бинета Диедхиу (SEN) 6  
  Суви Миконен (FIN) 9  
    Суви Миконен (FIN) 2
  2   Хоу Јуџуо (CHN) 7  
  Диана Лопез (USA) 0
2   Хоу Јуџуо (CHN) 1 (ЗЛП)  


Репасаж[уреди | уреди извор]

Освојувачот на златен медал, Џејд Џоунс (во сино) на Летните олимписки игри 2012
Рунда1   Натпревар за Бронза
 
  Драгана Гладович (SRB) 2    
  Мају Хамада (JPN) 15
(ПР)
      Мају Хамада (JPN) 8
      Марлин Арноа (FRA) 12
 
      Ценг Ли-Ченг (TPE) 14
(ПР)
  Диана Лопез (USA) 4       Суви Миконен (FIN) 2
  Суви Миконен (FIN) 9    

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Men's Taekwondo competition format. Accessed 2 мај 2012.
  2. "London 2012 Olympic Games Taekwondo -Provisional Draw sheet-". Светска Теквондо федерација. Посетено на 20 јули 2012.
  3. "Provisional Draw Sheet – London 2012 Olympic Games". Светска теквондо Федерација. Посетено на 20 јули 2012.