Теквондо на Летните олимписки игри 2012 – до 80 кг за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теквондо на
Летните олимписки игри
2012

Taekwondo pictogram.svg
Мажи Жени
  58 кг     49 кг  
  68 кг     57 кг  
  80 кг     67 кг  
  +80 кг     +67 кг  

Турнирот во теквондо до 80 килограми во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2012 беше одржан на 10 август, во Ексел Центарот во Лондон.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Главната ждребка се состои од едноставен елиминационен турнир, кулминирајќи во натпревар за златен медал. На натпреварите во теквондо се доделуваат два бронзени медали. За утврдување на освојувачите на бронзените медали се користи репасаж. Секој натпреварувач кој загубил од еден од двата финалисти се натпреварува во репасажот, кој претставува елиминационен турнир. Поразените во полуфиналето се соочуваат со натпреварувачите кои загубиле од финалистите во елиминационата рунда и во четвртфиналето.[1]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Петок, 10 август 2012 09:15
15:15
17:17
22:30
Преелиминарна рунда
Четвртфинале
Полуфинале
Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

На 13 јули, 2012 година, Светската Теквондо Федерација ја објавила првичната ждребка која ги вклучувала осумте носители во натпреварувањето[2] Ждребката со останатите натпреварувачи била извлечена на 6 август, 2012.[3]

Главен ждреб[уреди | уреди извор]

  Преелиминарна рунда Четвртфинале Полуфинале Натпревар за Злато
                                     
1   Рамин Азизов (AZE) 3  
  Стивен Лопез (USA) 2  
  1   Рамин Азизов (AZE) 1  
  8   Мауро Сарминето (ITA) 2  
  Расул Абдураим (KGZ) 1
8   Мауро Сарминето (ITA) 5  
  8   Мауро Сарминето (ITA) 1  
  5   Николас Гарсија (ESP) 2  
5   Николае Гарсија (ESP) 8  
  Јозеф карами (IRI) 2  
  5   Николас Гарсија (ESP) 7
  4   Лутало Мухамад (GBR) 3  
  Фарод Негматов (TJK) 1
4   Лутало Мухамад (GBR) 7  
  5   Николас Гарсија (ESP) 0
  7   Себастијан Крисманич (ARG) 1
3   Ахмед Абделрахман (EGY) 8  
  Томи Молет (NED) 9
(ЗЛП)
 
    Томи Молет (NED) 4
    Арман Јеремијан (ARM) 6  
  Арман Јеремјан (ARM) 8
6   Себастиен Мичауд (CAN) 4  
    Арман Јеремјан (ARM) 1
  7   Себастијан Крисманич (ARG) 2  
7   Себастијан Крисманич (ARG) 9  
  Вон Скот (NZL) 5  
  7   Себастијан Крисманич (ARG) 9
    Несар Ахмад Бахаве (AFG) 1  
  Несар Ахмад Бахаве (AFG) 4
2   Исам Чернуби (MAR) 3  


Репасаж[уреди | уреди извор]

Рунда1   Натпревар за Бронза
 
  Лутало Мухамад (GBR) 11    
  Јозеф Карами (IRI) 7       Арман Јеремијан (ARM) 3
      Лутало Мухамад (GBR) 9
 
      Несар Ахмад Бахаве (AFG) 0
  Вон Скот (NZL) 6       Мауро Сармиенто (ITA) 4
  Несар Ахмад Бахаве (AFG) 11    

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Men's Taekwondo competition format. Accessed 2 мај 2012.
  2. „London 2012 Olympic Games Taekwondo -Provisional Draw sheet-“ (PDF). World Taekwondo Federation. конс. 20 јули 2012. 
  3. „Provisional Draw Sheet – London 2012 Olympic Games“. Светска Теквондо федерација. конс. 20 јули 2012.