Теквондо на Летните олимписки игри 2012 – до 58 кг за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Теквондо на
Летните олимписки игри
2012

Taekwondo pictogram.svg
Мажи Жени
  58 кг     49 кг  
  68 кг     57 кг  
  80 кг     67 кг  
  +80 кг     +67 кг  

Турнирот во теквондо до 58 килограми во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2012 беше одржан на 8 август, во Ексел Центарот во Лондон.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Главната ждребка се состои од едноставен елиминационен турнир, кулминирајќи во натпревар за златен медал. На натпреварите во теквондо се доделуваат два бронзени медали. За утврдување на освојувачите на бронзените медали се користи репасаж. Секој натпреварувач кој загубил од еден од двата финалисти се натпреварува во репасажот, кој претставува елиминационен турнир. Поразените во полуфиналето се соочуваат со натпреварувачите кои загубиле од финалистите во елиминационата рунда и во четвртфиналето.[1]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Среда, 8 август 2012 09:15
15:15
17:17
22:30
Преелиминарна рунда
Четвртфинале
Полуфинале
Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

На 13 јули, 2012 година, Светската Теквондо Федерација ја објавила првичната ждребка која ги вклучувала осумте носители во натпреварувањето.[2] Ждребката со останатите натпреварувачи била извлечена на 6 август, 2012.[3]

Главен ждреб[уреди | уреди извор]

Легенда
  • ЗЛП - Победа на златен поен.
  • ПР - Победа на разлика. Ова се случува кога натпреварувачот има водство од 12 поени на крајот на втората рунда или дошол до предност од 12 поени во третата рунда.
  Преелиминарна рунда Четвртфинале Полуфинале Натпревар за Злато
                                     
1  Шпанија Џоел Гонзалез (ESP) 7  
 Шведска Уно Санли (SWE) 6  
  1  Шпанија Џоел Гонзалез  (ESP) 5  
  8  Австралија Сафван Хаили (AUS) 3  
 Мексико Диего Гарсија (MEX) 4
8  Австралија Сафван Хаили (AUS) 9  
  1  Шпанија Џоел Гонзалез (ESP) 13  
   Колумбија Оскар Муњоз (COL) 4  
5  Алжир Мокдад Ел-Јамине (ALG) 1  
 Колумбија Оскар Муњоз (COL) 8  
   Колумбија Оскар Муњоз (COL) 14 (ПР)
   Јемен Тамим Ал-Кубати (YEM) 2  
 Јемен Тамим Ал-Кубати (YEM) 8
4  Доминиканска Република Габриел Мерседес (DOM) 3  
  1  Шпанија Џоел Гонзалез (ESP) 17
   Јужна Кореја Ли Техун (KOR) 8
3  Тајланд Пен-Ек Каракет (THA) 7  
 Јужна Кореја Ли Техун (KOR) 8 (ЗЛП)  
   Јужна Кореја Ли Техун (KOR) 11 (ЗЛП)
  6  Египет Тамер Бајоуми (EGY) 10  
 Казахстан Нурсултан Мамајев (KAZ) 0
6  Египет Тамер Бајоуми (EGY) 1 (ЗЛП)  
   Јужна Кореја Ли Техун (KOR) 7
  7  Русија Алексеј Денисенко (RUS) 6  
7  Русија Алексеј Денисенко (RUS) 5  
 Костарика Хајнер Овиедо (CRC) 2  
  7  Русија Алексеј Денисенко (RUS) 10 (ЗЛП)
  2  Кинески Тајпеј Веи Чен-јанг (TPE) 7  
 Виетнам Ли Хјун Чау (VIE) 1
2  Кинески Тајпеј Веи Чен-јанг (TPE) 5  


Репасаж[уреди | уреди извор]

Секој натпреварувач кој загубил од еден од двата финалисти се натпреварува во репасажот, кој претставува елиминационен турнир. Поразените во полуфиналето се соочуваат со натпреварувачите кои загубиле од финалистите во елиминационата рунда и во четвртфиналето.[4]

Рунда1   Натпревар за Бронза
 
 Австралија Сафван Хаили (AUS) 4 (ЗЛП)    
 Шведска Уно Санли (SWE) 1      Австралија Сафван Хаили (AUS) 1
     Русија Алексеј Денисенко (RUS) 3
 
     Колумбија Оскар Муњоз Овиедо (COL) 6
 Тајланд Пен-Ек Каракет (THA) 6      Тајланд Пен-Ек Каракет (THA) 4
 Египет Тамер Бајоуми (EGY) 4    

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]