Теквондо на Летните олимписки игри 2012 – до 58 кг за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теквондо на
Летните олимписки игри
2012

Мажи Жени
  58 кг     49 кг  
  68 кг     57 кг  
  80 кг     67 кг  
  +80 кг     +67 кг  

Турнирот во теквондо до 58 килограми во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2012 беше одржан на 8 август, во Ексел Центарот во Лондон.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Главната ждребка се состои од едноставен елиминационен турнир, кулминирајќи во натпревар за златен медал. На натпреварите во теквондо се доделуваат два бронзени медали. За утврдување на освојувачите на бронзените медали се користи репасаж. Секој натпреварувач кој загубил од еден од двата финалисти се натпреварува во репасажот, кој претставува елиминационен турнир. Поразените во полуфиналето се соочуваат со натпреварувачите кои загубиле од финалистите во елиминационата рунда и во четвртфиналето.[1]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Среда, 8 август 2012 09:15
15:15
17:17
22:30
Преелиминарна рунда
Четвртфинале
Полуфинале
Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

На 13 јули 2012 година, Светската теквондо федерација ја објавила првичната ждребка која ги вклучувала осумте носители во натпреварувањето.[2] Ждребката со останатите натпреварувачи била извлечена на 6 август 2012.[3]

Главен ждреб[уреди | уреди извор]

Легенда
  • ЗЛП - Победа на златен бод.
  • ПР - Победа на разлика. Ова се случува кога натпреварувачот има водство од 12 бода на крајот на втората рунда или дошол до предност од 12 бода во третата рунда.
  Преелиминарна рунда Четвртфинале Полуфинале Натпревар за Злато
                                     
1   Џоел Гонзалез (ESP) 7  
  Уно Санли (SWE) 6  
  1   Џоел Гонзалез  (ESP) 5  
  8   Сафван Хаили (AUS) 3  
  Диего Гарсија (MEX) 4
8   Сафван Хаили (AUS) 9  
  1   Џоел Гонзалез (ESP) 13  
    Оскар Муњоз (COL) 4  
5   Мокдад Ел-Јамине (ALG) 1  
  Оскар Муњоз (COL) 8  
    Оскар Муњоз (COL) 14 (ПР)
    Тамим Ал-Кубати (YEM) 2  
  Тамим Ал-Кубати (YEM) 8
4   Габриел Мерседес (DOM) 3  
  1   Џоел Гонзалез (ESP) 17
    Ли Техун (KOR) 8
3   Пен-Ек Каракет (THA) 7  
  Ли Техун (KOR) 8 (ЗЛП)  
    Ли Техун (KOR) 11 (ЗЛП)
  6   Тамер Бајоуми (EGY) 10  
  Нурсултан Мамајев (KAZ) 0
6   Тамер Бајоуми (EGY) 1 (ЗЛП)  
    Ли Техун (KOR) 7
  7   Алексеј Денисенко (RUS) 6  
7   Алексеј Денисенко (RUS) 5  
  Хајнер Овиедо (CRC) 2  
  7   Алексеј Денисенко (RUS) 10 (ЗЛП)
  2   Веи Чен-јанг (TPE) 7  
  Ли Хјун Чау (VIE) 1
2   Веи Чен-јанг (TPE) 5  


Репасаж[уреди | уреди извор]

Секој натпреварувач кој загубил од еден од двата финалисти се натпреварува во репасажот, кој претставува елиминационен турнир. Поразените во полуфиналето се соочуваат со натпреварувачите кои загубиле од финалистите во елиминационата рунда и во четвртфиналето.[1]

Рунда1   Натпревар за Бронза
 
  Сафван Хаили (AUS) 4 (ЗЛП)    
  Уно Санли (SWE) 1       Сафван Хаили (AUS) 1
      Алексеј Денисенко (RUS) 3
 
      Оскар Муњоз Овиедо (COL) 6
  Пен-Ек Каракет (THA) 6       Пен-Ек Каракет (THA) 4
  Тамер Бајоуми (EGY) 4    

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Men's Taekwondo competition format. Accessed 2 May 2012.
  2. „London 2012 Olympic Games Taekwondo -Provisional Draw sheet-“. World Taekwondo Federation. Посетено на 20 July 2012.
  3. „Provisional Draw Sheet – London 2012 Olympic Games“. World Taekwondo Federation. Посетено на 20 July 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]