Теквондо на Летните олимписки игри 2012 – до 67 кг за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теквондо на
Летните олимписки игри
2012

Taekwondo pictogram.svg
Мажи Жени
  58 кг     49 кг  
  68 кг     57 кг  
  80 кг     67 кг  
  +80 кг     +67 кг  

Турнирот во теквондо до 67 килограми во женска конкуренција на Летните олимписки игри 2012 беше одржан на 10 август, во Ексел Центарот во Лондон.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Главната ждребка се состои од едноставен елиминационен турнир, кулминирајќи во натпревар за златен медал. На натпреварите во теквондо се доделуваат два бронзени медали. За утврдување на освојувачите на бронзените медали се користи репасаж. Секоја натпреварувачка која загубила од еден од двете финалистки се натпреварува во репасажот, кој претставува елиминационен турнир. Поразените во полуфиналето се соочуваат со натпреварувачките кои загубиле од финалистките во елиминационата рунда и во четвртфиналето.[1]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Петок, 10 август 2012 09:00
15:00
17:00
22:15
Преелиминарна рунда
Четфртфинале
Полуфинале
Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

На 13 јули, 2012 година, Светската Теквондо Федерација ја објавила првичната ждребка која ги вклучувала осумте носители во натпреварувањето.[2] Ждребката со останатите натпреварувачки била извлечена на 6 август, 2012.[3]

Главен ждреб[уреди | уреди извор]

Легенда
  • ПР — Победа на разлика
  • ЗЛП - Победа на златен поен
  Преелиминарна рунда Четвртфинале Полуфинале Натпревар за Злато
                                     
1   Сехам Ел Савали (EGY) 0  
  Елин Јохансон (SWE) 6  
    Елин Јохансон (SWE) 3  
  8   Кармен Мартон (AUS) 6  
  Сузам Хаџипур (IRI) 4
8   Кармен Мартон (AUS) 4 (ЗПП)  
  8   Кармен Мартон (AUS) 0  
  5   Нур Татар (TUR) 6  
5   Нур Татар (TUR) 5  
  Андреа Бернард (GRN) 1  
  5   Нур Татар (TUR) 6
    Пејџ МекФерсон (USA) 1  
  Пејџ МекФерсон (USA) 5
4   Сара Стивенсон (GBR) 1  
  5   Нур Татар (TUR) 5
  3   Ванг Кјунг-Сеон (KOR) 12
3   Ванг Кјунг-Сеон (KOR) 4  
  Рут Гбагби (CIV) 1  
  3   Ванг Кјунг-Сеон (KOR) 8
  6   Хелена Фром (GER) 4  
  Чу Хоанг Диеу Лињ (VIE) 1
6   Хелена Фром (GER) 13 (ПР)  
  3   Ванг Кјунг-Сеон (KOR) 7
    Франка Аниќ (SLO) 0  
7   Г. Атмунхамбетова (KAZ) 11  
  Франка Аниќ (SLO) 15  
    Франка Аниќ (SLO) 10
  2   Карин Сергери (CAN) 5  
  Фарида Азизова (AZE) 0
2   Карин Сергери (CAN) 1  


Репасаж[уреди | уреди извор]

Преелиминарна рунда   Натпревар за Бронза
 
  Андреа Бернард (GRN) 2    
  Пејџ МекФерсон (USA) 15 (ПР)       Пејџ МекФерсон (USA) 8
      Франка Аниќ (SLO) 3
 
      Кармен Мартон (AUS) 2
  Рут Гбагби (CIV) 3       Хелена Фром (GER) 8
  Хелена Фром (GER) 4    

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Men's Taekwondo competition format. Accessed 2 мај 2012.
  2. „London 2012 Olympic Games Taekwondo -Provisional Draw sheet-“. Светска Теквондо федерација. Посетено на 20 јули 2012.
  3. „Provisional Draw Sheet – London 2012 Olympic Games“. Светска Теквондо федерација. Посетено на 20 јули 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

]