Прејди на содржината

Тај Шеридан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тај Шеридан
Тај Шеридан (2017)
Роден(а)Тај Кејл Шеридан
11 ноември 1996(1996-11-11)(27 г.)
Тексас, САД
Занимањеглумец
Активен период2011–сè уште

Тај Кејл Шеридан (англиски: Tye Kayle Sheridan) — американски глумец.[1][2]

Биографија

[уреди | уреди извор]

Шеридан е роден во Тексас. Неговата мајка Стефани (Рајт) поседува салон за убавина, а неговиот татко Брајан Шеридан е возач на Услуга за обединети парцели. Тој има помлада сестра, Медисон. Бил запишан во независниот училишен округ Елхарт сè додека неговата филмска кариера не станала приоритетен фокус кога имал 16 години и туторинг на филмски сетови.[3]

Филмографија

[уреди | уреди извор]
година Македонско име Англиско име улога
2011 Дрвото на животот The Tree of Life Steve O'Brien
2012 Кал Mud Ellis
2013 Џо Joe Gary Jones
2014 Фалсификаторот The Forger William “Will” Cutter
Последниот човек што стои Last Man Standing Justin
2015 Забава Entertainment Eddie the Opener
Последните денови во пустината Last Days in the Desert Son
Експериментот во затворот Стенфорд The Stanford Prison Experiment Peter Mitchell
Темни места Dark Places Benjamin “Ben” Day (young)
Водич за извидници за апокалипсата на зомби Scouts Guide to the Zombie Apocalypse Benjamin “Ben” Goudy
2016 Обиколен пат Detour Harper James
Икс-мен: Апокалипса X-Men: Apocalypse Scott Summers / Cyclops
2017 Жолтите птици The Yellow Birds Daniel Murphy
Крај на сите лета All Summers End Conrad Stevens
2018 Подготвен играч еден Ready Player One Wade Watts / Parzival
Петочно дете Age Out Richie
Дедпул 2 Deadpool 2 Scott Summers / Cyclops
Планината The Mountain Andy
2019 Темниот Феникс Dark Phoenix Scott Summers / Cyclops
2020 Ноќниот службеник The Night Clerk Bartholomew “Bart” Bromley
Безжичен Wireless Andy Braddock
2021 Војаџери Voyagers Christopher
Бројач за картички The Card Counter Cirk
Тендерската бар The Tender Bar JR Moehringer
2023 Црни муви Black Flies Ollie Cross
  1. „Tye Sheridan Biography“ (англиски). Showtimes.com. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2023-10-07.
  2. Hirschberg, Lynn. „All X-Men Star Tye Sheridan Wants Is To Go to College“ (англиски). Посетено на 2023-10-07.
  3. „Plugging into the VR future with Tye Sheridan HERO magazine: A fresh perspective“ (англиски). 2018-03-27. Посетено на 2023-10-07.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]