Танто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Танто во ножница и неговото сечило

Танто (јапонски: 短刀 = „кус меч“) — самурајска кама, обично помеѓу 15 и 30 см.[1][2] Изгледа како мала катана. Потекнува од периодот хеиан, кога главно се користело како оружје, но се менувало во изгледот со текот на годините за да стане поукрасно. Тантото се користело во традиционалните боречки вештини (тантоџуцу). Изразот бележи оживување на запад од 1980-тите како стил на современи тактички ножеви наменети за пробивање на уши (пирсинг) или прободување.[3][4]

Тантото обично го носеле самураите. Жените носеле танто, кое се нарекувало каикен, и се користело за самоодбрана. Тоа било популарно оружје меѓу нинџите и јакузата. Дрвеното или пластичното танто денес се користи во различни јапонски боречки вештини како што се: аикидо, џиу-џицу, но и во нинџуцу.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 
   Ризницата има содржини поврзани со:
Tanto или Nihonto