Прејди на содржината

Тана (езеро)

Координати: 12°0′N 37°15′E / 12.000° СГШ; 37.250° ИГД / 12.000; 37.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Танаско езеро
ጣና ሐይቅ
Танаско езеро ጣና ሐይቅ - Поглед од вселената (април 1991).
Танаско езеро
ጣና ሐይቅ - Поглед од вселената (април 1991).
Поглед од вселената (април 1991).
Место Етиопија Етиопија
Координати 12°0′N 37°15′E / 12.000° СГШ; 37.250° ИГД / 12.000; 37.250
Главен дотек Мал Абај, Реб, Гумара
Главен истек Син Нил
Земји во сливот Етиопија
Најг. должина 84 км
Најг. ширина 66 км
Површина 2.156 км2
Надм. височина на површината 1.788 м
Острови , најпознат е Тана Киркос, Дага, Дек и Мешралија
Населени места Бахир Дар, Горгора

Тана (амхарски: ጣና ሐይቅ Ṭānā Hāyḳ; понекогаш нарекувано и "Дембија" според регионот на север од езерото) е езеро во Етиопија, од кое извирра Синиот Нил и е најголемо езеро во Етиопија. Се наоѓа во северозападниот дел на Етиопската Висорамнина, и според податоците од 1967/68, тоа е долго околу 80 км и широко околу 66 км, со максимална длабочина од 14.8m.[1] Се наоѓа на надморска висина од 1.840 метри. Главни притоки на езерото се реките Мал Абај, Реб и Гумара и има површина од 3.000 до 3.500 км2 зависко од дождовните периоди.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поглед на Танаското езеро

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mebrahtom, G. Kebedew. „The Relationship of Lake Morphometry and Phosphorus Dynamics of a Tropical Highland Lake: Lake Tana, Ethiopia“. mdpi.com /. line feed character во |title= во положба 41 (help); На |first2= му недостасува |last2= (help)