Тадија Драгиќевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тадија Драгиќевиќ
Позицијакрило / крилен центар
Висина2,06 м
Тежина112 кг
ЕкипаСрбија КК Црвена Звезда
Број/
Роден28 јануари 1986
Србија Чачак, Србија
НационалностСрбија Србин
Проф. кариера2004–
Клубови
Србија КК Црвена звезда
Србија Мега Визура
Италија КК Виртус Рома
ГерманијаКК АЛБА Берлин
ИталијаКК Бјела
Украина ККК Азовмаш
ТурцијаКК Анадолу Ефес
Србија КК Црвена звезда
Репрезентација

Тадија Драгиќевиќ (српски: Тадија Драгићевић; роден на 28 јануари 1986 год.) е српски професионален кошаркар кој моментално игра за КК Црвена звезда.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]