Тадија Драгиќевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тадија Драгиќевиќ
Позицијакрило / крилен центар
Висина2,06 м
Тежина112 кг
Роден28 јануари 1986
Србија Чачак, Србија
НационалностСрбија Србин
Проф. кариера2004–2019
Клубови
Србија КК Црвена звезда
Србија Мега Визура
Италија КК Виртус Рома
ГерманијаКК АЛБА Берлин
ИталијаКК Бјела
Украина ККК Азовмаш
ТурцијаКК Анадолу Ефес
Србија КК Црвена звезда

Франција КК Стразбург
Црна Гора КК Будуќност
Бугарија КК Димитровград
Турција КК Јешилгерисун

Шпанија КК Бреоган
Репрезентација

Тадија Драгиќевиќ (српски: Тадија Драгићевић; роден на 28 јануари 1986 год.) е пензионирансрпски професионален кошаркар.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]