Тадалафил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тадалафил
Tadalafil skeletal.svg
Tadalafil 3D 1XOZ.png
Систематско (IUPAC)
(6R-транс)-6-(1,3-бензодиоксол-5-ил)- 2,3,6,7,12,12a-хексахидро-2-метил-пиразино [1', 2':1,6] пиридо[3,4-b]индол-1,4-дион
Клинички податоци
Заштитени имињаCialis
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa604008
Бременосна
категорија
  • B
Начин на издавање
  • (Само со рецепт)
Начин на
примена
Орална
Фармакокинетички податоци
Биорасположливостваријабилна
Врзување за белковините94%
МетаболизамCYP3A4 (хепар)
Полувреме на елиминација17.5 часа
Екскрецијафецес (> 60%), урина (> 30%)
Назнака
CAS-број171596-29-5 Yes check.svgОк
ATC кодG04BE08
IUPHAR/BPS7299
DrugBankDB00820 Yes check.svgОк
ChemSpider99301 Yes check.svgОк
UNII742SXX0ICT Yes check.svgОк
KEGGD02008 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:71940 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL779 Yes check.svgОк
PDB ligand IDCIA (PDBe, RCSB PDB)
Хемиски податоци
ФормулаC22H19N3O4
Моларна маса389.404 g/mol
  (провери)

Тадалафил (со заштитено име Циалис) се зема за постигнување поцврста и подолготрајна ерекција. Циалис земаат оние што имаат потешкотии при постигнување цврста ерекција, или што сакаат поцврста ерекција и подолготраен полов однос. Циалис можат да земат и оние коишто имаат и некои здравствени проблеми, како на пример: висок крвен притисок, шеќерна болест (диабетес), депресија, кај оние што им е одстранета простатата на хируршки начин, кај доброќудна хипертрофија на простатата.

Дозирање и земање[уреди | уреди извор]

Постои Циалис од 20, 10 и 5 мг. Кога се зема Циалис за првпат најдобро е да се започне со 10 мг. Циалис се зема пола час до пред половиот однос. Дејството трае до 36 часа.

Индикации[уреди | уреди извор]

Еректилна дисфункција (ED) - неможност да се постигне или да се одржи ерекција за време на целиот полов однос, слаба ерекција.

Контраиндикации[уреди | уреди извор]

Виагра не треба да се зема при следниве случаи:

  • Кога земате лекарства коишто во својот состав содржат нитрити и нитрати (лекарства за лекување ангина пекторис или болки зад градната коска)
  • Напреднато оштетување на црниот дроб
  • Напреднато оштетување на бубрезите
  • Хипотензија - намален крвен притисок
  • Скорашен срцев инфаркт или инсулт на мозокот.
  • Наследни заболувања на ретината на окото (генетска болест кај фосфодиестеразата)

Поврзано[уреди | уреди извор]