Тагевербен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тагевербен
Дел во Вајсенфелс
Црквата во Тагевербен
Црквата во Тагевербен
Тагевербен is located in Германија
Тагевербен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Вајсенфелс
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 128 м
Население 811  (31 декември 2009)
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06667
Повик. бр. 03443
Портал www.tagewerben.de
Координати 51°14′N 11°57′E / 51.233° СГШ; 11.950° ИГД / 51.233; 11.950Координати: 51°14′N 11°57′E / 51.233° СГШ; 11.950° ИГД / 51.233; 11.950

Тагевербен (германски: Tagewerben) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010, е дел од градот Вајсенфелс.