Стјуарт Даунинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стјуард Даунинг
Stewart Downing
Stewart Downing US Tour 2012 (1) (cropped).jpg
Даунинг во 2010 година.
Лични податоци
Роден на 22 јули 1984 (1984-07-22) (37 г.)
Роден во Мидлсбро, Англија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул
Број 19
Младинска кариера
2001 Мидлсбро
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001-2009 Мидлсбро 181 (17)
2009-2011 Астон Вила 63 (9)
2012 Ливерпул 53 (1)
Репрезентација
2008- Англија 34 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 јануари 2012

Стјуард Даунинг (роден на 22 јули 1984) — англиски фудбалер кој настапува за ФК Ливерпул. Тој најчесто игра на позиција крило.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]