Прејди на содржината

Сточлен ромски оркестар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сточлен ромски оркестарромски симфониски оркестар од Унгарија.[1] Основан е во 1985 година, по собирот на унгарските ромски музичари на погребот на Шандор Јарок, познат ромски солист.[2] Облечени во традиционални носии со многу живи бои, свират без ноти, со брзи промени во ритамот, хармонијата и стилот.[3]

Свиреле со светски великани во различни жанрови, од Јехуди Менухин до Софија Лорен, Ванеса Меј, Клаудија Шифер. Покрај традиционалните унгарски чардаши, романската чучулига, руските и шпанските ромски мелодии, свират и дела од Брамс, Лист, Штраус, Бизе, Офенбах, Сарасате, Динику, Монти и други великани на класичната музика.[4]

Состав[уреди | уреди извор]

Оркестарот е составен од 100 изведувачи со следните инструменти:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „100 VIOLINA Koncertni spektakl u Subotici“. Blic.rs (српски).
  2. „A 100 Tagú Cigányzenekar története“. 100 Tagú Cigányzenekar.
  3. „Gala koncert Mađarskog ciganskog orkestra „Sto violina" | (Vesti - 17. 12. 2016) Subotica.com“. SUBOTICA.com (српски).
  4. Serbia, RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of. „Сто виолина“. www.rts.rs.
  5. „100 CIGANSKIH VIOLINA – Sava Centar“. 13. 10. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]