Стомна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Минојска стомна од теракота

Стомна[1][2] или бардак[3][4]сад кој служи за леење или сипување течности. Може да биде изработен од керамика, стакло или метал. Некогаш биле со поголеми димензии. Најчесто имаат една рачка, но некои вридови можат да имаат и две или да бидат потполно без нив.

Се користеле од настанувањето на првите култури, преку антиката, па сè до денес.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]