Старе Село (Сумска Област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Старе Село
Село
Држава Украина
Област Сумска област
Реон Сумски Реон
Надм. вис.&10000000000000133000000133 м
Население
 • Вкупно2.079
Поштенски број42353
Повикувачки број+380 542

Старе Село (украински: Старе Село), буквално „Старо село“, до 2016 година – Червоне (украински: Червоне ), или едноставно Старе, ― село во Украина, во Сумски Реон, Сумска Област. Тоа е седиште на неговото местно самоуправно тело, селскиот совет Старосиљски. 

Местоположба[уреди | уреди извор]

Старе Село се наоѓа на десниот брег на реката Псел, 9 километри јужно од средишниот дел на Суми. Над селото на оддалеченост од 1 км се наоѓа селото Барвинкове, под селото на оддалеченост од 2 км се наоѓа селото Вишневе. Псел на ова место е кривулест, образува мочуришта и бари. Во близина е автопатот Х12.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

  • Основана во 1642 година како „Старе Село“.
  • Во 19 век, селото Старе Село било во Сумската Волостј, Сумскиот Ујезд, Харковската Губернија. Во селото е изградена Николаевата црква.[2]
  • Во 1930 година руски патриоти го преименувале во „Червоне“. [ потребен е цитат ]
  • Во 2016 година му било вратено првобитното име, Старе Село.[3]

Превоз[уреди | уреди извор]

Старе има две автобуски постојки: една на автопат и улица Сумска, а друга на улица Першотравнева и улица Сумска.[4] Маршрутките од Суми и другите села често трчаат до и покрај селото.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Google Maps“.
  2. „Старое @ SurnameIndex.Info“.
  3. „Старое @ SurnameIndex.Info“.
  4. „Google Maps“.
  5. „Расписание движения автобусов по автостанции Сумы >> OService“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]