Старе Село (Лавовска Област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Старе Село
Село
Држава Украина
Област Лавовска област
РеонЛавовски Реон

Старе Село (украински: Старе Село; полски: Stare Sioło; во превод Старо Село) ― село во Лавовскиот Реон, Лавовската Област, Украина. Таму се наоѓа Стареседелскиот замок, или подобро кажано, тврдина на кнезовите Острогски. Припаѓа на давидивската селска хромада, една од хромадите во Украина.[1]

На 29 август 2016 година, теренецот на Мерцедес, кој припаѓал на Лвов Холодокомбинат ОЈСЦ, прво бил разнесен во селото со проектил (или мина[2]) поставено на коловозот, а потоа стрелан со автоматско оружје. Возачот и двајцата обезбедувачи загинале. Инцидентот е поврзан со обид за атентат врз сопственикот на претпријатието, Бохдан Копитко.[3]

До 18 јули 2020 година, Старе Село припаѓало на Пустомитскиот Реон. Реонот бил укинат во јули 2020 година, како дел од административниот преоблик на Украина, со што бројот на реони во Лавовската Област бил намален на седум. Областа на Пустомитскиот Реон бил споена во Лавовскиот Реон.[4][5]

Стареселскиот замок на кнезот Заславски.

Наводи[уреди | уреди извор]

Фусноти[уреди | уреди извор]

  1. „Давидовская громада“ (руски). Портал об'єднаних громад України.
  2. „Міну для підриву авто Богдана Копитка заклали під асфальт“. Архивирано од изворникот на 14 септември 2016. Посетено на 12 март 2023.
  3. Доротич М. Кримінальні розбірки у стилі 90-х? // Високий замок. — 2016. — № 97 (5497) (30 серп.). — С. 1, 3.
  4. „Про утворення та ліквідацію районів. Постанова Верховної Ради України № 807-ІХ“. Голос України (украински). 18 јули 2020. Посетено на 12 март 2023.
  5. „Нові райони: карти + склад“ (украински). Міністерство розвитку громад та територій України.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. Во 4-х томах. К.: Будівельник, 1983–1986 година. Том 3, с. 186–187.

49°42′07″N 24°11′41″E / 49.70194° СГШ; 24.19472° ИГД / 49.70194; 24.19472