Стара зграда на Романскиот конзулат (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара зграда на Романскиот конзулат
Општи податоци
Типдвокатна зграда
Стилнеокласична архитектура
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија
Координати41°1′31.12″N 21°20′2.41″E / 41.0253111° СГШ; 21.3340028° ИГД / 41.0253111; 21.3340028
НарачателРоманско училиште во Битола

Зграда на романскиот конзулат — архитектонско обележје во градот Битола. Се наоѓа на улица Белградска бр.20, во близина на раскрсницата со улицата „Св. Кирил и Методиј“. [1]

Историја[уреди | уреди извор]

Градбата е изградена како училиште и првично била користена од Романското училиште во Битола. После тоа, таму бил сместен Романскиот конзулат во градот. Подоцна бил користен како хотел.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Зградата се состои од подрум, приземје и кат. Зградата е монументална. Има двојни мермерни скали, а фасадата завршува со тимпан.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Романски Конзулат – Конзулска Битола“. Bitola.info. Посетено на 27 септември 2020 г. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)