Стадион Висенте Калдерон

Координати: 40°24′6.19″N 3°43′14.18″W / 40.4017194° СГШ; 3.7206056° ЗГД / 40.4017194; -3.7206056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион „Висенте Калдерон“
Целосно име Естадио „Висенте Калдерон“
Место Мадрид, Шпанија
Координати 40°24′6.19″N 3°43′14.18″W / 40.4017194° СГШ; 3.7206056° ЗГД / 40.4017194; -3.7206056
Започнат 1961
Изграден 1966
Отворен 2 октомври 1967
Реновиран 1982
Затворен 2017
Срушен 2018
Сопственик
Подлога трева
Архитект Хавиер Баросо
Мигел Ангел Гарсија Ломаш
Поранешни имиња Мансанар
Игра Атлетико Мадрид
Гледачи 54,907[1]

Винсенте Калдерон (шпански: Estadio Vicente Calderón шпански изговор: [esˈtaðjo βiˈθente kaldeˈɾon]) — стадион на Атлетико Мадрид. Се наоѓа во самиот центар на главниот град на Шпанија. Стадионот првобитно се викал Мансанар, но во 1971 година, името му било променето во Винсенте Калдерон по познатиот, претседател на Атлетико Мадрид.

Висенте Калдерон од јужната страна на голот

На 30 јули 2007 година, Атлетико Мадрид, пиварницата Mahou и Ayuntamiento de Madrid потпишале договор за рекласификација на земјата, која во моментов е окупирана од страна на стадионот Висенте Калдерон и пиварницата Mahou, согласувајќи се дека Атлетико Мадрид во нардните 3 години ќе играат на стадионот Олимпико во Мадрид, подобро познат како Estadio La Peineta, кој во моментов се реновира во рамките на подготовките за закуп на Атлетико. По реконструкцијата, La Peineta ќе се има сместивост од 73.000 гледачи и ќе има целосно покриени трибини. На крајот на сезоната 2016/17, стадионот Висенте Калдерон ќе биде срушен, и на негово место ќе биде изграден парк што треба да биде прогласен за „Парк Атлетико Мадрид“. Тогаш Атлетико Мадрид ќе се пресели во La Peineta .

Одлуката за уривање на стадионот не беше добро примена од страна на некои од навивачите на Атлетико кои беа против релокација на клубот.

Одиграни натпревари на Светското првенство 1982 година на Висенте Калдерон[уреди | уреди извор]

На Калдерон се одиграле три натпревари на Светското првенство во фудбал 1982 година (сите во второто коло во групата Д).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Vicente Calderón