Прејди на содржината

Список на холандски сирења

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на сирења од, или поврзани со, Холандија.

Холандски сирења[уреди | уреди извор]

Едам со крекери
Масдам сирење
Стар Амстердам во супер маркет
 • Бемстер – тврдо кравјо млечно сирење, традиционално од крави пасени на морска глинена почва во полдери.
 • Буренкас – „сирење во фарма“, подготвено со сурово непастеризирано млеко.
 • Едам – црвено восочно полутврдо кравјо млеко именувано по градот Едам.
 • Граскаас – „трева сирење“, сезонско кравјо млеко направено од првите молзења откако кравите се пуштаат на пасиштата во пролет.
 • Гауда – полутврдо кравјо млеко кое традиционално се тргува во Гауда, сега често се користи како светски генерички термин за сирење во холандски стил.
 • Кантеркас – „рабно сирење“, тврдо сирење произведено во Фрисланд, со варијанти со вкус на ким и каранфилче.
 • Лердамер – полутврдо кравјо млеко сирење со заштитен знак Ементал.
 • Лејден – сирење од кравјо млеко со вкус на ким и семе од ким.
 • Лимбургер – меко сирење со препознатлив мирис, традиционално од областа на некогашното Војводство Лимбург.
 • Масландер – заштитно сирење во стилот на Гауда, направено во Хуизен.
 • Стар Амстердам - бренд на сирењето Гауда од Вестланд во Хуизен
 • Маасдам – полутврдо кравјо млеко во стилот на Ементал.
 • Нахелкас – „каранфилче“, сирење со вкус на кравјо млеко од Фризија.
 • Парано – полутврдо сирење во стилот на Гауда со заштитен знак.
 • Прима Дона – сличен стил на сирење со заштитен знак од друга компанија.
 • Романо – старо, тврдо сирење со помал процент на маснотии од другите сирења во стилот на Гауда.
 • Власкас – „ленено сирење“, цврста, но кремаста текстура и сладок, остар вкус.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]