Гауда (сирење)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гауда
Тригодишна стара Гауда.
Земја на потеклоХоландија
ОбластЈужна Холандија
ГрадГауда
Млеко одКрава
ПастеризираноМожно
ТекстураПолутешко до тешко
Узревање1–36 месеци
Наречено поГауда

Гауда (English /ˈɡdə/ or US /ˈɡdə/, холандски изговор: [ˈɣʌudaː]  ( слушни); холандски: Goudse kaas , "сирење од Гауда ") е благо, жолто сирење направено од кравјо млеко .[1] Тоа е еден од најпопуларните сирења ширум светот. Името денес се користи како општ термин за бројни слични сирења произведени на традиционален холандски начин.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gouda | a mild cheese of Dutch origin that is similar to Edam, but contains more fat“. www.merriam-webster.com. Посетено на 2015-11-07.
  2. „European commission confirms protection for Gouda Holland“. DutchNews.NL. 7 October 2010. Посетено на 7 October 2010.