Прејди на содржината

Стар Амстердам (сирење)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стар Амстердам
Марка на сирењето Стар Aмстердам во хипер маркет во Холандија
Земја на потеклоХоландија
ОбластЈужна Холандија
Град Вестланд
Млеко одКрава
Пастеризиранопастеризирано кравјо млеко
Текстура11 кг
Масност48

Стариот Амстердам е бренд на сирењето гауда од Вестланд во Хуизен. Брендот постои од 1985 година. Телевизиските реклами на компанијата, во кои старото име на Амстердам е ставено на улица, требало да создаде атмосфера околу брендот на старомоден квалитет. Меѓутоа, сирењето не доаѓа од Амстердам, и дали навистина се однесува на старото сирење (сирење од околу една година), се сомневаат професионалци. [1] Компанијата Вестланд изјавила дека Стариот Амстердам е зрело сирење на 8 месеци. [2]

Историја[уреди | уреди извор]

Стариот Амстердам е роден од бескомпромисна потрага по најдобар вкус, во кој иновациите и претприемништвото се огромни. Од семејството Вестланд било побарано од независен истражувачки институт за невозможна задача: да развие рецепт за најубаво старо сирење. Сирење со зрели кристали и ароматизиран вкус, кој е мазно и сече. Тоа резултирало со патентиран процес во кој знаењето преку националните граници било комбинирано со холандската трезвеност.

Вкус, според нашите сопствени правила[3].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Маркетинг сирење , De Volkskrant , 1 мај 2010 година
  2. Природна зрела , инспекциска служба со вредност , 12 октомври 2017 година
  3. „Over Old Amsterdam“. Old amsterdam (холандски). Посетено на 2019-03-02.