Вестланд (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мапа на Вестленд
Воздушен поглед на стакленици во Вестланд

Вестланд е регион во Холандија и лежи во западниот дел на покраината Јужна Холандија . Се состои од општините Вестленд и Миден-Делленд , како и од градот Хук Холанд (кој е дел од општина Ротердам ).

Вестланд е добро познат по својата хортикултура во стакленици , па оттука и прекарот градот на стаклото.

Наводи[уреди | уреди извор]