Список на ромски населби во светот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ова е список на ромски населби во светот, каде ромите претставуваат мнозинско население.

Бугарија[уреди | уреди извор]

  • Столипиново, дел од Пловдив и една од најголемите ромски населби на Балканот.

Словачка[уреди | уреди извор]

  • Луник IX, во Кошице, најголема ромска населба во Словачка.
  • Летановски Млин во близина на Летановце, со население од околу 700 жители
  • Јаровнице

Чешка[уреди | уреди извор]

Унгарија[уреди | уреди извор]

Македонија[уреди | уреди извор]

Скопје[уреди | уреди извор]

Србија[уреди | уреди извор]


Грција[уреди | уреди извор]

Бројот е поголем, но не е познат бидејќи Грција признава само Грци во државата.

Поврзано[уреди | уреди извор]