Разлика помеѓу преработките на „Роберт Мугабе“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 40 бајти ,  пред 12 години
с
Граматика и средување
(веке много давно не е премиер, а председник. Инфо за сопруги)
с (Граматика и средување)
}}
 
'''Роберт Габриел Мугабе''' ([[21 февруари]] [[1924]] - ), зимбабвеански револуционер и [[државник]], кој по стекнувањето на независност на [[Зимбабве]] во [[1980]] година, стана прв премиер, иа послеподоцна и вторивтор претседател на африканскатаоваа африканска држава. Негови сопруги са билисе [[Сали Мугабе|Сали Франческа Хайфрон Мугабе]] (ум.која почина во [[1992]] година) и [[ГрейсГрејс Мугабе]].
 
{{биог-никулец}}

Прегледник