Спутник 1: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Крај на мисијата: Правописна исправка, replaced: земјин → Земјин
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: центимет → сантимет)
с (→‎Крај на мисијата: Правописна исправка, replaced: земјин → Земјин)
 
== Крај на мисијата ==
 
Малата, но многу исполирана сфера беше тешка за набљудување со голо око, поради нејзината сјајност од 6-та [[магнитуда]], но затоа [[ракетниот потиснувач]] кој исто така ја достигна земјинатаЗемјината атмосфера беше подобро видлив навечер како објект од прва [[магнитуда]]. Спутник испадна од орбитата 92 дена после лансирањето, откако заврши 1400 свртувања околу Земјата, со кумулативно пројдени 70 милиони километри. Сателитот и лансирачите беа развиени од бирото за дизајн на Сергеј Корлјов NII-88/Подлипки ( денешна РАКЕТНО-КОСМИЧЕСКАЯ КОРПОРАЦИЯ "ЭНЕРГИЯ").
 
== Надворешни врски ==

Прегледник